Pripomíname ochranu proti múčnatke mrkvovej, ktorá napáda mrkvu a petržlen. Najvhodnejšie sú preventívne opatrenia, a to dodržanie normy výsevku (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie.
Na chemickú ochranu sú povolené do mrkvy prípravky Askon a Score a do mrkvy a petržlenu Thiovit Jet. V zásade sa ošetruje až pri zistení prvých príznakov choroby, preventívne len výnimočne v miestach s pravidelnými výskytmi a mimoriadne priaznivými podmienkami.
Potreba ochrany viniča je rozdielna podľa vinohradníckych oblastí. Dobre o tom napovedá detailnejší prehľad uverejňovaný na stránke www.uksup.sk. Vzhľadom na to, že už sa blíži termín posledných ošetrení, treba konštatovať, že pre odrody zberané v prvej a druhej dekáde septembra ide o posledné ošetrenie, kedy sa bez ohľadu na priebeh počasia či ohrozenosť vinohradov ošetruje paušálne proti peronopóre aj múčnatke. Vinohradník sa môže akurát podľa aktuálnej situácie rozhodnúť vo výbere prípravku, kedy je však všeobecne lepšie ochranársky rok ukončiť kontaktnými prípravkami. Pre neskoré odrody ide o predposledné ošetrenie, pričom vo väčšine vinohradníckych oblastí je aktuálnejšia ochrana proti peronospóre, ktorá však v tomto období už škody na úrode nespôsobuje. Naopak múčnatke sa zdá byť menej nebezpečnou, avšak je známe, že jej škodlivosť trvá oveľa dlhšie a riziková je aj v tomto období. Preto vynechanie ochrany proti ktorejkoľvek spomínanej chorobe je istým rizikom.
Ochranu proti plesni sivej má význam vykonať iba v prípade silného ohrzenia, prípadne začiatočných výskytov povolenými biologickými prípravkami.
Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP – OOR