20.08.2014 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stravovacie zariadenia verejnej správy by mali využívať domáce potraviny

Stravovacie a odbytové zariadenia v pôsobnosti štátnych a iných verejných orgánov a organizácií by mali prednostne využívať domáce suroviny a potraviny, a to bez ohľadu na to, či ich prevádzkujú priamo, alebo ich majú zabezpečené dodávateľsky a na poskytovanie týchto služieb iba prenajímajú poskytovateľom svoje priestory. Uviedol to v reakcii na možné dopady ruského embarga na dovoz potravín z EÚ na slovenský trh predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

"V tejto chvíli sa ťažko odhadujú vplyvy ruských opatrení na domácu výrobnú základňu, no je zjavné, že ak chceme zvyšovať predaj slovenských potravín na vnútornom trhu, musíme v občanoch budovať a posilňovať spotrebiteľský patriotizmus. A najlepšie sa to dá príkladmi z verejného sektora, napríklad z prezidentskej kancelárie, parlamentu, vlády, ministerstiev a iných verejných inštitúcií, ktoré by pri zabezpečovaní obedov, recepcií a rôznych ďalších foriem stravovacích služieb a občerstvenia mali čerpať predovšetkým z domácich zdrojov. Ťažko totiž budeme presviedčať spotrebiteľov, aby uprednostňovali slovenské výrobky, ak osobnosti verejného života budú svojich hostí ponúkať zahraničnými nápojmi a potravinami," konštatoval.
Značný priestor pre domácu produkciu sa podľa Semančíka otvára tiež v školskom a ústavnom stravovaní. Aspoň do určitej miery by k tomu mohla prispieť ostatná úprava zákona o verejnom obstarávaní, hoci pre niektorých prevádzkovateľov kuchýň a jedální stále nie je ideálna. Okrem toho by však obstarávatelia a verejní obstarávatelia v stravovacích službách mohli využívať tiež inštitút tzv. zeleného verejného obstarávania, ktorý sa podľa environmentálnych charakteristík Európskej komisie vzťahuje aj na stravovacie služby a zásobovanie potravinami. Prednostne je v potravinovom segmente zameraný na ovocie a zeleninu, produkty akvakultúry, mäsové výrobky, morské produkty, mliečne výrobky a nápoje.
"Každé opatrenie, ktoré pomôže prehĺbiť väzby medzi domácimi výrobcami a spotrebiteľmi, považujeme za pozitívne. Hoci výsledky rôznych prieskumov a zisťovaní nie sú celkom totožné, naďalej môžeme konštatovať, že zhruba polovica potravín predaných na vnútornom trhu pochádza zo zahraničia. A to stavia Slovensko na úroveň rozvojových krajín. Náš potenciál na zabezpečenie potravinovej suverenity štátu je však dostačujúci. Je úlohou agropotravinárov intenzívne ho využívať a povinnosťou politikov vytvárať pre to vhodné podmienky. Len tak podporíme rozvoj vidieckej zamestnanosti a celý slovenský vidiek," zdôraznil predseda SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down