Ešte počas leta sa v Klátovej Novej Vsi konalo stretnutie zástupcov dvoch okresných úradov – z Prievidze a z Topoľčian. Cieľom bolo riešenie škôd spôsobených lesnou zverou s následnou prehliadkou chotára, ktorá trvala celé tri a pol hodiny.
V podniku Agro-coop Klátová Nová Ves, a.s. zvádzajú boj o úrodu s neželanými štvornohými návštevníkmi už niekoľko rokov. Nie sú v tom však sami. Veľké stáda lesnej zvery sa sústreďujú aj na poliach ostatných poľnohospodárskych firiem hospodáriacich v týchto regiónoch, najviac v pomyslenom trojuholníku Sádok – Turčianky – Klížske Hradište, pričom najväčšie stavy zveri sú sledované v katastri obce Klížske Hradište a Klíž.
Kto je za tento stav zodpovedný ťažko povedať. Hlavný agronóm Agro-coop Klátová Nová Ves Ing. Pavol Kišac sa už stretol aj s takým názorom, že divožijúca zver je súčasťou našej prírody, tak prečo proti nej bojovať. Tu si však podľa predsedu predstavenstva ďalšieho z postihnutých podnikov treba položiť otázku, čo sa považuje za väčšiu škodu, či zastreliť diviaka, alebo keď dvesto kusové stádo lesnej zveri ničí svojimi nájazdmi úrodu? „Ide o to, že zver, ktorá sa cez deň zdržuje v lesoch sa v noci chodí pásť na polia a robí tak počas celého roka. Konkrétne sa jedná o zver vysokú, diviačiu a tiež srnčiu,“ hovorí P. Kišac, ktorý skúša ochrániť svoju úrodu rôznymi spôsobmi. Postupne ako stúpali počty zveri, začal sťahovať pestovanie kukurice ďalej od hory. Skúšal výstražné svetlá v dvoroch, kde je uskladnené krmivo po tom, čo zver urobila diery v plote. V minulosti boli pokusy aj o stráženie chmeľnice pred nájazdmi vysokej zástupcami poľovníckeho združenia aj zamestnancami podniku, no po niekoľkých hodinách aj tento boj prehrali. Nepomohli ani výstrely do vzduchu, založené ohne, či priama účasť ľudí.
Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín.