Slovenskí pestovatelia ovocia a zeleniny môžu získať kompenzácie za výpadky príjmov spôsobené ruským embargom. Pestovateľ, ktorý nedokáže umiestniť svoju produkciu na trh a produkty spĺňajú minimálne podmienky na priamu spotrebu prostredníctvom ich stiahnutia z trhu, má možnosť bezplatne ich distribuovať školám, vzdelávacím zariadeniam, detským prázdninovým táborom, nemocniciam, domovom dôchodcov, väzenským zariadeniam, dobročinným organizáciám a nadáciám.
"V tomto prípade má žiadateľ nárok na podporu v prípade jabĺk v sadzbe 16,98 eura za 100 kg plus refundáciu dopravných nákladov a nákladov na triedenie a balenie v závislosti od prekonanej vzdialenosti alebo od takto spracovaného množstva," informoval TASR riaditeľ odboru poľnohospodárskych komodít Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Stanislav Hoťka. PPA predkladajú potvrdenie o prevzatí predmetného množstva príslušnou organizáciou alebo faktúry za prepravu, triedenie a balenie.
Ďalšou možnosťou je produkciu, ktorá nie je vhodná na priamu spotrebu, obrať a nechať skŕmiť alebo skompostovať. Alebo ju nezozbierať, alebo zozbierať nezrelú a nechať na ploche.
"Sadzby kompenzácií sú v takých prípadoch znížené a závisia aj od priemerných úrod v danej oblasti. Napríklad pre jablká 9,92 eura za 100 kg," doplnil Hoťka. Upozornil, že na jednotlivé opatrenia sú stanovené rôzne výšky sadzieb podpory, ktoré PPA zverejňuje na svojej webovej stránke www.apa.sk.
"Sadzby za jednotlivé opatrenia sa líšia aj v závislosti od toho, či výrobca je, alebo nie je členom organizácie výrobcov. Nárok na podporu má aj individuálny pestovateľ, avšak výška podpory pre takýto subjekt bude v porovnaní s organizovanými pestovateľmi nižšia. Obmedzujúcim faktorom je aj maximálne množstvo takto využitej produkcie, čo predstavuje 3000 ton pre celú SR," doplnil Hoťka.
Mimoriadne opatrenia sú určené len pre pestovateľov zeleniny - rajčiakov, mrkvy, kapusty, sladkej papriky, karfiolu, brokolice, uhoriek, húb rodu Agaricus a ovocia - jabĺk, hrušiek, sliviek, bobuľového ovocia, čerstvého stolového hrozna. Zamerané sú na stabilizáciu trhu s danými druhmi ovocia a zeleniny prostredníctvom opatrení: "stiahnutie z trhu, neuskutočnenie zberu a zelený zber". Doteraz sa na PPA prihlásili neoficiálne len dve organizácie výrobcov a jeden subjekt, ktorý nie je členom žiadnej organizácie výrobcov.
"Nárok využiť túto podporu majú však všetci pestovatelia uvedených druhov ovocia a zeleniny v SR, ktorí zaznamenali zastavenie odbytu týchto druhov v dôsledku zákazu importu poľnohospodárskych plodín do Ruskej federácie," upozornil Hoťka.
Termín podávania žiadostí o platbu bude 31. januára 2015, formulár a ďalšie informácie budú zverejňované priebežne, nakoľko sa opatrenie len rozbieha.
(tasr)