12.12.2014 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O geneticky modifikované plodiny nie je v EÚ záujem

Snahy EÚ dať členským štátom do rúk viac právomocí týkajúcich sa zákazu pestovania geneticky modifikovaných plodín (GMO) na ich vlastnom území nemusia byť na škodu, tvrdia slovenskí poľnohospodári.

„Väčšie právomoci členských štátov EÚ z hľadiska kontroly zákazu pestovania GMO nemusia byť na škodu veci,“ tvrdí hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

Poľnohospodárska komora však upozorňuje, že rozhodujúcim faktorom nie sú pravidlá, ale dopyt. „Veľa na tom zrejme nezmení ani prípadná úprava legislatívy, pretože hlavným dôvodom veľmi nízkeho rozsahu pestovania geneticky modifikovaných plodín nie sú zákonné normy, ktoré tieto procesy rámcujú, ale slabý záujem trhu o ich dodávky, ktorý je v Európe dostatočne známy,“ tvrdí Nemec.

Podľa neho poľnohospodári nebudú produkovať niečo, čo len ťažko predajú svojim obchodným partnerom. „Mnohí z odberateľov dokonca požadujú deklarácie, že dodávaný tovar nie je geneticky modifikovaný,“ dodal hovorca SPPK.

Na minulotýždňovom trilaterálnom rokovaní sa Európska komisia dohodla s Radou a Parlamentom na kompromisnej dohode, ktorá členským štátom poskytne lepší manévrovací priestor pri GMO.

„V prípade jej odobrenia poskytne dohoda členským štátom únie možnosť obmedziť alebo zakázať pestovanie GMO na svojom území, bez toho, aby to ovplyvnilo posúdenie rizík na úrovni EÚ,“ povedal eurokomisár pre zdravie Vytenis Andriukaitis, ktorý sa zúčastnil rokovania.

Návrh ešte musí potvrdiť Výbor stálych zástupcov pri EÚ Coreper , pravdepodobne na ich stretnutí 10. decembra, a tiež na plenárnom zasadnutí europarlamentu.

V súčastnosti modifikované plodiny pestujú v Českej republike, Španielsku a v Portugalsku. Komisia však už odobrila pestovanie siedmich nových geneticky upravených rastlín. Ich vysádzanie na európskych poliach bude teoreticky možné až po budúcoročnej finalizácii nových pravidiel.

Je to dostatočná ochrana?

Za skoré prijatie návrhu smernice, ktorá by umožňovala obmedziť pestovanie geneticky modifikovaných plodín na svojom území, je aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Návrh je v súčasnosti v druhom čítaní a ešte je potrebné dokončiť legislatívny proces na úrovni Európskej únie a na národnej úrovni,“ dodalo ministerstvo vo svojom stanovisku.

Nové pravidlá pre pestovanie GMO v praxi poskytnú členským štátom väčšiu kontrolu ohľadom zákazu pestovania tohto druhu plodín v ich domácom poľnohospodárskom odvetví. Podľa niektorých zdrojov však môže kompromis naraziť na problémy.

Riaditeľ poľnohospodárskej politiky organizácie Greenpeace EÚ Marco Contiero po prijatí kompromisu upozornil, že dohoda dostatočne nechráni krajiny, ktoré sa rozhodnú brániť pestovaniu GMO na svojom území, pred právnymi útokmi zo strany biotechnologického priemyslu.

Plodiny GMO čelia v Európe tradične silnému odporu. Členské krajiny únie sa snažia zabrániť ich pestovaniu s tvrdením, že nie je dostatočne vedecky podložený možný vplyv týchto plodín na ľudské zdravie a na životné prostredie.

(EurActiv.sk/TASR)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down