Na čerešniach a višniach, zriedkavo aj na hruškách škodí piliarka čerešňová. Je to bežne rozšírený škodca, ktorý sa môže raz za niekoľko rokov silnejšie premnožiť.
Larvy piliarok poškodzujú listy napadnutých stromov tak, že postupne vyžierajú hornú pokožku a vnútrajšok listu, pričom dolnú pokožku nechávajú neporušenú. Na postihnutých miestach zostane len zhnednutá kostra listov. Tento spôsob požerkov sa nazýva skeletovanie. Pri silnom výskyte škodcu sú napadnuté stromy zhnednuté a z diaľky vyzerajú akoby spálené.
Škodca prezimuje v pôde v štádiu larvy, ktorá je ukrytá v pavučinovom kokóne. Na jar sa larvy zakukľujú a v máji sa liahnu dospelé osičky. Samičky vyhľadávajú listy čerešní a iných ovocných hostiteľov a kladú na nich vajíčka. Kladielkom vytvoria na rube listu zárez, kam vložia vajíčko. Vznikne tak nenápadný pľuzgierik. Asi o týždeň sa z vajíčok liahnu larvy, ktoré sa sťahujú na líce listov a začínajú ich požierať. Larvy sú čierne, lesklé a veľmi sa podobajú na malé slimáčiky. Po poslednom zvliekaní už nevylučujú čierny hlien a vyzerajú podobne ako larvy ostatných piliarok. Padajú na zem a zahrabávajú sa plytko do pôdy, kde sa kuklia. Jarné larvy sa kuklia skoro a v priebehu augusta sa objavuje letná generácia piliarok, ktorá býva oveľa početnejšia ako jarná generácia. Dospelé larvy letnej generácie si v pôde robia zámotok na prezimovanie a zakukľujú sa až na jar budúceho roka.
Zatiaľ nie sú známe podmienky premnoženia tohto druhu piliarok, preto nie je možné vopred určiť ich škodlivý výskyt. Vie sa iba toľko, že prvá generácia nebýva až taká početná, preto len ojedinele môže spôsobiť významnejšie škody. V miestach, kde sa zistí nápadnejší výskyt prvej generácie, treba zvýšiť pozornosť a byť pripravený na možnosť silnejšieho výskytu druhej generácie. Avšak vplyvom napr. silnej parazitácie škodcu alebo aj z iných príčin sa môže stať, že druhá generácia sa vo väčšej miere neprejaví.
V pravidelne ošetrovaných sadoch nie je tento škodca žiadnym problémom. V prípade výnimočného premnoženia možno použiť aj chemickú ochranu v období po zistení lariev alebo požerkov na listoch. Osobitne nie je autorizovaný žiadny prípravok, ale proti žravým a cicacým škodcom všeobecne sú povolené prípravky Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50 s ochrannou dobou 28 dní pred zberom, ktoré dostatočne účinkujú aj proti tomuto škodcovi.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR