24.02.2015 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako sa šíri antraknóza hrachu?

Táto choroba je rozšírená v celej Európe. Napáda hrach poľný aj hrach kŕmny (pelušku). Objavuje sa bežne počas celej vegetácie. Veľmi rozšírená je najmä v daždivom počasí.

Pôvodcom ochorenia je huba piknídka hrachová (Ascochyta pisi). Rastliny hrachu napáda už skoro pri klíčení, kedy pletivo koreňového krčka i hlavného koreňa dostáva modrastočiernu farbu pripomínajúcu fómovú škvrnitosť semenáčikov. Napadnuté rastlinky často hynú, tie, čo prežijú, sú silne zoslabnuté a oneskorené v raste. Na listoch sa huba prejavuje vo forme červenohnedých škvŕn s priemerom 3 - 9 mm lemovaných tmavohnedou obrubou. Stred škvŕn je jasnejšej farby s množstvom tmavohnedých bradavičiek. Na výhonkoch sú škvrny pozdĺžneho tvaru, často sa spájajú a obklopujú celý výhonok, ktorý sa ľahko láme. Na strukoch sú škvrny o niečo prehĺbenejšie ako škvrny na listoch. Choroba napáda aj semená, a to v mieste zničenej steny struku. Podobné príznaky vyvolávajú aj ďalšie dva druhy rodu Ascochyta, ktoré sa však vyskytujú oveľa zriedkavejšie.

Huba prezimuje na semenách a v rastlinných zvyškoch, ktoré zostali po zbere. Choroba sa šíri predovšetkým semenami, pretože v pôde na rastlinných zvyškoch skoro hynie, hlavne po ich rýchlom rozklade. Huba z nakazených semien napáda v čase klíčenia mladé rastlinky, na ktorých sa tvoria prvé výtrusy. Tieto nakazia susedné zdravé rastlinky. Už po 7 dňoch sa môžu tvoriť ďalšie výtrusy schopné rozširovať nákazu. Tento cyklus sa počas vegetácie viackrát opakuje. Silnejšie výskyty s hospodárskymi stratami sú hlavne v daždivých rokoch a v prehustených porastoch.

Z ochranných opatrení treba dodržiavať osevný postup najmenej s trojročným odstupom (lepšie 5- až 8-ročným kvôli fuzariózam) pestovania hrachu, ale aj ostatných strukovín a ďatelinovín na tom istom pozemku. Siať treba podľa možností skôr a dodržiavať normu výsevku, aby nevznikli prehustené porasty. Dôležitý je tiež výber tolerantných odrôd a podpora rozkladu pozberových zvyškov. Na sejbu treba používať iba zdravé osivo, prípadne morené povolenými prípravkami na ochranu rastlín. Morenie má iba čiastočný účinok, preto sú veľmi dôležité vyššie citované preventívne opatrenia. Na ochranu počas vegetácie nie sú povolené žiadne prípravky na ochranu rastlín.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP – OOR

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down