02.11.2015 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenské poľnohospodárstvo čaká do roku 2020 obdobie stagnácie

Slovenské poľnohospodárstvo čaká najbližších päť rokov obdobie stagnácie. Uviedol to tento týždeň v Bratislave na odbornej konferencii lídrov poľnohospodárstva podpredseda agropotravinárskej sekcie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a bývalý minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan.

"To, ako si Slovensko nastavilo pravidlá financovania, nemôže viesť k rozvoju. Bude to len otázka stagnácie a zhoršovania situácie, prepadu stavov. Ak pomôže nejaký zahraničný investor tým, že sa na Slovensku urobia zo dve nejaké farmy na ošípané, tak skonštatujeme, že stúpli stavy ošípaných. Ale to bude asi tak všetko," poznamenal.
"Smutný som z toho, že sa prepadáva aj produkcia ovocia a zeleniny, teda komodít, ktorých rozvoj už mal byť nejakým spôsobom naštartovaný. Takže som pri svojej optimistickej povahe v otázke nášho rezortu veľký pesimista," doplnil.
Na Slovensku nie je podľa neho systémovosť v tom, aby bol agrosektor prorastovo nastavený. "Presun z druhého piliera do prvého piliera u priamych platieb je veľmi zlý krok. Navyšovanie platieb na hektár konzervuje súčasný stav, nerieši tie veci, ktoré by sme možno potrebovali. Princíp platby na hektár je zlý, pretože nie je dôležité, koľko peňazí slovenský poľnohospodár dostane, ale koľko peňazí mu zostane," zdôraznil.
Zvyšovanie platieb na hektár totiž automaticky v rámci celého Slovenska plošne zvyšuje nájmy. "Podniky, ktoré dostávajú viac peňazí, tak likvidujú stratovú živočíšnu výrobu, čiže následne sa znižuje zamestnanosť, nezvyšuje sa pridaná hodnota, nezvyšuje sa produktivita," dodal Chovan.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down