Chrúst je veľmi známy škodca mnohých poľnohospodárskych plodín, počnúc ovocnými drevinami, jahodami a viničom, ďalej mnohými druhmi zeleniny a končiac celým radom ďalších listnatých drevín.
Poškodené rastliny zelenín a jahôd možno z pôdy ľahko vytiahnuť, napadnuté najmä mladé ovocné stromčeky a štepy viniča vädnú a usychajú. U nás sa vyskytuje vo všetkých oblastiach. Chrobáky obžierajú listy, kvety a letorasty a môžu spôsobiť v krátkom čase až holožery. Larvy, ktoré sa nazývajú pandravy, žijú v zemi a vážne poškodzujú podzemné časti rastlín. Sú veľmi žravé najmä v druhom až štvrtom roku vývinu.
Chrúst obyčajný má v našich podmienkach v najteplejších oblastiach 3-ročný vývin alebo v ostatných oblastiach 4-ročný vývin. Chrobáky, ktoré sa liahnu z kukiel už na jeseň, prezimujú v pôde. Pôdu opúšťajú po oteplení v druhej polovici apríla alebo začiatkom mája. Chrobáky požierajú mäkké časti pučiacich listnatých drevín. Keďže v tomto období býva pomerne málo potravy a veľké chrobáky jej potrebujú veľa, môže aj pomerne ich malý počet spôsobiť veľké škody. Po krátkom období žeru oplodnené samičky odlietajú na lúky, do záhrad a na polia, kde sa zahrabávajú do pôdy na kladenie vajíčok. Jedna samička nakladie asi 30 vajíčok. Potom vyliezajú z pôdy a odlietajú znovu na stromy, aby pokračovali v žere. Toto trvá niekoľko dní a potom odlietajú klásť druhú sériu vajíčok, ktorých býva okolo 20. Niektoré samičky tento cyklus zopakujú aj tretíkrát, pričom nakladených vajíčok je ešte menej. Vyliahnuté pandravy sa najprv živia humusom, až neskoršie korienkami. Čím sú staršie, tým viacej potravy skonzumujú a teda aj viac škodia. Počas svojho života majú spolu 4 vývinové stupne. Larvy majú tuhé telo, ich dĺžka dosahuje v dospelosti až 6,5 cm. Koncom leta alebo začiatkom jesene posledného roka vývinu sa zakukľujú a približne o mesiac sa liahnu chrobáky.
Preventívne najmä na poliach využívaných na pestovanie zeleniny pôsobí intenzívne spracovanie pôdy, ktorým sa zničí veľké množstvo pandráv, pri včasnom zásahu aj chrobákov. Na menších plochách je účinné striasanie chrobákov, prípadne vykopávanie pandráv z pôdy. Chemická ochrana prichádza do úvahy iba pri zistenom výskyte a pravidelných škodách, aj to iba proti mladým pandravám. V súčasnosti však nie je povolený žiadny prípravok určený na priamu ochranu proti pandravám. Dospelce môžu byť zasiahnuté pri ochrane proti iným pravidelne ošetrovaným škodcom. Chrústy v súčasnosti už nepredstavujú veľké nebezpečenstvo. Ich početnosť nedosahuje ani zďaleka také počty ako v druhej polovici minulého storočia. Chemizácia poľnohospodárstva zatlačila ich hospodársku škodlivosť do úzadia.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR