Poľnohospodári v niektorých oblastiach Slovenska už pociťujú následky intenzívnych zrážok z posledných dní, a to vo forme podmáčanej pôdy a všeobecne zvýšenej vlahy. Vyplýva to z výsledkov telefonického prieskumu, ktorý dnes urobila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vo viacerých regiónoch Slovenska. O prieskume TASR informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Galantskí poľnohospodári podľa nej hlásia, že intenzívne zrážky zasiahli najmä južnú časť tohto okresu. Pôda je podmáčaná, ale plodiny neutrpeli.
O podobnej situácii hovoria aj roľníci z oblasti Komárna, Krupiny, Nových Zámkov, Rimavskej Soboty, Zvolena. Polia sú podmáčané a miestami na nich stojí voda. Poľnohospodári, ktorých polia sa nachádzajú v okrese Lučenec, najmä v povodí Ipľa, majú rovnako polia veľmi podmáčané, až zaplavené. Aj košickí roľníci avizovali silno podmáčanú pôdu v hĺbke 10 až 15 cm. Z ich jesenného osevu sa to týka asi 10 % plodín.
V regióne Humenné boli silné dažde, ale k záplavám neprišlo. Podmáčanie má lokálny charakter, nejde o kritickú situáciu. Počas zimy boli však holomrazom spálené niektoré menej odolné porasty pšenice.
Poľnohospodári z Prievidze SPPK informovali, že oziminy majú v dobrom stave. O niečo horšie je na tom repka, začína vegetovať a v miestach, kde je dostatok dusíka a kyslíka začína hniť. V regióne počítajú s problematickým jarným hnojením pre mokrý terén a zvažujú leteckú aplikáciu.
Trnavskí poľnohospodári o podmáčaní pôd podľa Holéciovej zatiaľ nehovoria, aj keď vlahy majú dostatok. Aj oni počítajú s problematickým hnojením. Oziminy vyzerajú dobre, problémom sú len riedke porasty repky. "Pozitívnou správou je, že toto počasie priaznivo vplýva na pokles výskytu hraboša," dodala hovorkyňa SPPK.
(tasr)