Ani rok 2015 nezmení pasívne saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi výrobkami. Vyplynulo to z dnešného valného zhromaždenia Únie potravinárov Slovenska (ÚPS), o ktorom informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
Desať rokov po vstupe do EÚ prekročila Slovenská republika v zápornom obchodnom salde s agropotravinárskymi výrobkami hranicu jednej miliardy eur. Už v roku 2014 bolo však na negatívnej úrovni 1,038 miliardy eur. "Aj keď definitívne výsledky za rok 2015 ešte nie sú k dispozícii, dá sa reálne očakávať, že budú ešte horšie."
Väčšina pasívneho salda s agropotravinárskymi komoditami pripadá na potraviny, pretože bilancia poľnohospodárskych výrobkov býva v zahraničnom obchode zväčša vyrovnaná. "Pritom približne 70 až 80 % potravinárskeho pasíva pripadá na nahraditeľné komodity, teda také, aké si dokážeme vyrábať aj sami na Slovensku," upozornila.
"Znamená to, že zbytočne importujeme cudziu pridanú hodnotu so všetkými negatívnymi sociálno-ekonomickými dôsledkami. Je preto nevyhnutné nasmerovať dostatočnú investičnú podporu štátu ako do poľnohospodárstva, tak aj do spracovateľského potravinárskeho priemyslu. Zabezpečiť dostatok kvalitných poľnohospodárskych surovín na domácom trhu pre výrobu produktov s vyššou pridanou hodnotou a vytvoriť podmienky pre uplatnenie finálnych potravinárskych výrobkov na domácom trhu musí byť prioritou každej rozumnej a zodpovednej vlády," zdôraznila.
Je potrebné zamerať sa aj na európske dotačné mechanizmy a prednostne ich nasmerovať do inovácií existujúceho potravinárskeho priemyslu. Slabá štátna podpora propagácie predaja slovenských výrobkov a nedostatok finančných prostriedkov na investície do technických a technologických inovácií sťažujú rozvoj všetkých výrobných odborov potravinárskeho priemyslu.
Veľkou výzvou pre slovenských potravinárov sú dlhoročné problémy s odbytom, ktoré spôsobili zánik množstva spracovateľských podnikov. Podľa Únie potravinárov Slovenska preto treba nevyhnutne vypracovať a schváliť koncepciu odbytu slovenských potravín na domácom trhu a realizovať ju aj priamo v praxi v spolupráci s potravinárskym priemyslom.
Domáci sektor výroby potravín musí naďalej čeliť neúmernému tlaku obchodných reťazcov. Oligopol obchodných reťazcov vytvára nevyvážené dodávateľsko-odberateľské podmienky a umelo udržiava vysoké ceny kvalitných slovenských potravín v dôsledku vysokých marží obchodu. Túto oblasť by jednoznačne vyriešilo oficiálne sledovanie marží v potravinovom reťazci štátnou autoritou a realizácia legislatívnych aj politických možností na potlačenie trvalo negatívne pôsobiacich nekalých praktík v obchode s potravinami.
"Obavu z ďalšieho ohrozenia potravinárskeho priemyslu na Slovensku predstavujú medzinárodné dohody o liberalizácii obchodu, osobitne dohoda TTIP medzi EÚ a USA, o ktorej máme v súčasnosti minimum informácií. Táto dohoda môže priniesť ohrozenie mnohých slovenských potravinárskych firiem, podobne ako pri vstupe do EÚ. Opakovane požadujeme, aby bolo poľnohospodárstvo a potravinárstvo vyňaté z predmetných rokovaní," podčiarkla.
Je nevyhnutné si uvedomiť, že agropotravinársky sektor ako celok patrí k najväčším zamestnávateľom v SR a potravinársky priemysel, ako spracovateľ slovenskej poľnohospodárskej produkcie, má výrazný vplyv na prosperitu a rozvoj slovenského poľnohospodárstva. Ďalšie negatívne vplyvy v agropotravinárskom sektore môžu mať aj veľmi negatívny sociálny dosah.
Únia potravinárov Slovenska zdôrazňuje, že potravinárska výroba a poľnohospodárska prvovýroba má na Slovensku nielen dlhodobé tradície, ale aj svoje opodstatnené významné postavenie. Napriek tomu sa však situácia v potravinárskom priemysle v SR od vstupu do EÚ vyvíja veľmi nepriaznivo. Je nevyhnutné prijať také opatrenia, ktoré zastavia úpadok domáceho potravinárstva a nasmerujú ho na cestu rozvoja s cieľom dosiahnutia takej pozície v národnom hospodárstve krajiny, aké má v starých členských štátoch EÚ.
(tasr)