Viac ako 600-tisíc Európanov, vrátane Slovákov, podpísalo petíciu za zákaz chovu králikov v klietkach v rámci Európskej únie. Informovala o tom koordinátorka kampane na Slovensku Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.
Organizátori kampane z medzinárodnej organizácie na ochranu hospodárskych zvierat s názvom Compassion in World Farming už petíciu odovzdali ministrom poľnohospodárstva zo všetkých 28 členských štátov únie.
Nemecký europoslanec Stefan Eck následne vyzval Európsku komisiu, aby pripravila návrh legislatívy o ochrane králikov, pričom o návrhu by mal Európsky parlament rokovať pravdepodobne už na jeseň tohto roku, pričom hlasovať by sa mohlo koncom tohto alebo začiatkom budúceho roku. Belgicko - ako prvá krajina v EÚ - prijalo legislatívu na ochranu králikov, kde sa klietky pre králikov, vrátane chovných samíc, prestanú úplne používať od roku 2025.
Chov zvierat v klietkach je podľa Slobody zvierat krutý a zbytočný. „Ich používanie by malo byť ukončené na všetkých európskych farmách a je nevyhnutné, aby politici pomohli túto zmenu uskutočniť. Po kurčatách na mäso sú králiky druhým najpočetnejším hospodárskym zvieraťom v EÚ a takmer všetky žijú v klietkach," uvádza vo vyhlásení Silvia Čaňová. V EÚ sa podľa štatistík chová 332 miliónov králikov, pričom až 99 percent z nich žije v klietkach.
„Otrasné podmienky, úplne holé prostredie, v ktorom sa darí chorobám, a následné rutinné podávanie antibiotík, aby zvieratá vôbec prežili, sú pri chovoch v klietkach bežné,“ uvádza Sloboda zvierat. Prostredie klietok je podľa nej zväčša holé, poskytuje minimum priestoru a znemožňuje pohyb či zmenu polohy zvieraťa. Pletivové dno často spôsobuje zvieratám poranenia nôh. Napriek očividným nedostatkom tejto zastaranej metódy je v Európe každoročne v klietkach väznených viac ako 700 miliónov hospodárskych zvierat. Koniec doby klietkovej je celoeurópska kampaň, ktorej cieľom je ukončiť používanie všetkých klietok pre hospodárske zvieratá v EÚ.