Úrodou sa z pôdy odoberajú živiny v určitom pomere, v závislosti od množstva úrody a druhu pestovaných plodín. V snahe získať vysokú, kvalitnú a ziskovú úrodu a pritom súčasne zachovať, resp. zvyšovať pôdnu úrodnosť, musia sa odobraté živiny nahradiť hnojením.
Exaktným výskumom bolo dokázané, že pokiaľ sa priemyselné hnojivá racionálne a cielene aplikujú, pozitívne ovplyvňujú kvantitu a kvalitu produktov, zvyšujú úrodnosť pôdy a prinášajú zisk. Veda a prax potvrdili, že vysoká agronomická účinnosť priemyselných hnojív sa dosahuje predovšetkým v kontexte s organickými hnojivami pri uplatňovaní vhodných technológií striedania plodín a obrábania pôdy. V praxi sa často diskutuje otázka, či sa hnojí pôda alebo rastliny. Možno, že je to zjednodušené konštatovanie „pôdu hnojíme a rastliny počas vegetácie prihnojujeme“, to znamená, že prihnojovaním sa dopĺňajú živiny, ktoré pôda nie je schopná uvoľniť v období maximálnej potreby rastlín (produkčné prihnojovanie na list, atď.). Pokiaľ je zásoba prístupnej živiny v pôde podstatne vyššia ako jej odber rastlinou, odberom živiny sa len málo mení jej potenciálna zásoba v prístupnej forme. V mnohých prípadoch je však k dispozícii v pôde len také množstvo živiny, aké predstavuje odber, takže s jej resorpciou rastlinami dochádza k značnému poklesu zásob v pôde. Pri takejto úrovni výživy, ak chceme dosiahnuť konštantný odber a prísun živín rastline, musia sa živiny časovo dopĺňať do prostredia hnojením tak, ako prebieha odber živín rastlinami.
Spôsoby aplikácie priemyselných hnojív sú rozmanité. Hnojivá môžu byť aplikované na pôdu, do pôdy alebo priamo na rastliny, resp. pred sejbou, pri sejbe a po sejbe, pričom by mali byť aplikované ekonomicky výhodne, rovnomerne, efektívne a aplikačné dávky by mali vychádzať zo skutočnej potreby živín pre rastliny. Samozrejmosťou by mali byť informácie o obsahu prístupných živín v pôde. Rovnomernosť aplikácie hnojív je ovplyvnená predovšetkým: fyzikálnou formou hnojiva, veľkosťou granúl a ich objemovou hmotnosťou, typom aplikačného stroja, aplikačnou metódou a faktormi na mieste aplikácie, vrátane počasia (napr. smer a rýchlosť vetra).
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 22.