Podľa najnovšieho vydania JRC MARS Bulletinu, ktorý vydáva Európska komisia, sú súčasné vyhliadky na úrody v EÚ nad päťročným priemerom a predpovede úrody obilnín sa na základe priaznivých rastových podmienok oproti pôvodným predpokladom ešte zvýšili.
Prvé dve dekády apríla boli v juhovýchodnej, východnej a časti strednej Európy výnimočne teplé. Maximálne denné teploty dosiahli 25-30 °C a v niektorých regiónoch na juhovýchode dokonca prekročili 30 °C. Studená vlna na konci apríla postihla mnohé regióny v strednej Európe, časť západnej Európy aj západný Balkán. Riedke zrážky boli zaznamenané v severovýchodnom Nemecku, severozápadnom Poľsku, južnom Francúzsku, južnom Grécku a na Sicílii. Prebytok zrážok bol zaznamenaný v západnej polovici Ibérijského polostrova, v alpskej oblasti, juhovýchodnej Európe, a východnej Ukrajine.
Čo spôsobila aprílová studená vlna v EÚ
Vpád studeného vzduchu do strednej a západnej Európy spôsobil náhly pokles teplôt počas tretej dekády apríla. Polárny vzduch sa dostal do strednej Európy a do Álp 24. apríla, čo viedlo k poklesu teplôt pod nulu vo viacerých regiónoch Nemecka a na severovýchode Francúzska. 25. apríla masa studeného vzduchu s mínusovými teplotami prišla do Rakúska a ovplyvnila veľké časti Českej republiky, Poľska a Pobaltských štátov. Nasledujúci deň, 26. apríl bol charakterizovaný mínusovými teplotami v Rakúsku, Poľsku, na Slovensku, v západnej časti Maďarska, Slovinsku, Chorvátsku a lokálne v strednej časti Balkánskeho regiónu. 27. apríla prišiel do Álp nový studený front, zatiaľ čo horná vrstva vzduchu sa pohybovala cez strednú Európu. Tieto atmosférické podmienky vyvolali silné dažde v Rakúsku a na západe Slovinska, a v dolinách sa objavil aj sneh. Mínusové teploty pretrvali v strednom a východnom Francúzsku, južnom Nemecku, v Českej republike, na Slovensku, Rakúsku,. Slovinsku a najzápadnejšej časti Maďarska ešte 28. a 29. apríla. Teploty sa dostali do klimatologického normálu až v prvej dekáde mája.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 22