Ako prvé upozornenie uvádzame choroby viniča. Doterajší priebeh počasia praje približne v polovici územia Slovenska peronospóre a v druhej múčnatke.
Detailnejšie informácie sú zverejnené na stránke našej organizácie pre 37 lokalít Slovenska. Napriek tomu osobitne upozorňujeme na múčnatku pre všetky slovenské vinohrady. Jej škodlivosť je oveľa vyššia ako peronospóry a najmä trvá dlhšie a napáda priamo bobule. Naopak, peronospóra po odkvitnutí väčšinou napácha pri normálnom priebehu počasia len zanedbateľné škody. Kritickým obdobím pre napadnutie múčnatkou je celý čas od odkvitnutia až do zamäkania bobúľ, osobitne tesne po odkvitnutí, približne do 15. júla. Pokiaľ sa výrazne nezmení počasie k daždivejšiemu, možno očakávať silné výskyty múčnatky, čo potvrdzujú aj jej sporadické výskyty na bobuliach už v tomto období. Spoliehať sa na zahorenie múčnatky vysokými teplotami (nad 33 °C) neodporúčame, nakoľko doteraz také teploty v dlhom slede dní (viac ako 5 dní) neboli. Takže ochranu proti tejto chorobe treba vykonávať cielene, správnymi prípravkami, ich striedaním a s dostatočným množstvom vody. Pre dodržanie ochranného účinku a neprekročenie ochrannej doby pred zberom hrozna treba správne voliť aj intervaly medzi ošetreniami. V zásade pre stredne skoré odrody musia stačiť maximálne 4 pokvetové ošetrenia, pre neskoré odrody 5 zásahov.
Ďalej upozorňujeme na molice v porastoch zelenín. Molica skleníková škodí najmä na uhorke, šaláte, rajčiaku, paprike, fazuli, jahodách a okrasných rastlinách a molica lastovičníková len na kapustovej zelenine. Ochrana je pomerne zložitá, pretože škodca má viac generácií do roka, preto je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu! Na monitorovanie molíc sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Stopset alebo Žlté lepové doštičky.
Celá správa je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 26.