V liptovskej obci Východná sa 12. júna stretli chovatelia oviec a kôz, milovníci ovčiarstva i tradičných ovčích a kozích špecialít, jahňaciny, baraniny, remeselníci, strihači oviec, milovníci folklóru a všetci tí, ktorí si prišli vychutnať neopakovateľnú atmosféru sviatku slovenských ovčiarov.
V poradí ôsme celoslovenské slávnosti Ovenálie 2016, ktoré sa uskutočnili v areáli folklórneho amfiteátra, sa už s úspechom zapísali do povedomia širokého okruhu odbornej i laickej verejnosti.
Najlepší bačovia poodhalili tajomstvá svojej práce a návštevníci tak mohli ochutnať, ako pod zubami škrípe skutočný ovčí syr, či ako chutí pravá bryndza alebo žinčica. Porovnať kvalitu svojich výrobkov mohli chovatelia oviec a kôz z celého Slovenska v súťažiach o najlepší čerstvý ovčí hrudkový syr, údený ovčí syr, bryndzu ovčiu stopercentnú, žinčicu, parené syry neúdené a údené, o najlepší ochutený ovčí syr a najlepší kozí syr. Najprestížnejśiu cenu „Majster SYRÁR“ za najväčší počet ocenených syrov získala už po štvrtýkrát Oľga Apoleníková, samostatne hospodáriaca roľníčka z pružinského salaša (okres Považská Bystrica), ktorá ovčie mlieko a syry produkuje tradičnými metódami. Jej spoločnosť s certifikátom ekologickej výroby vlastní Značku kvality SK a aj ocenenie Najlepší výrobca čerstvého syra a slovenskej bryndze. Ovčia BIO bryndza od tejto skvelej chovateľky, dnes už zvučná značka, vyrábaná podľa pôvodných receptúr z nepasterizovaného plnotučného ovčieho mlieka a bez tepelného ošetrenia, bola vyhlásená za Biopotravinu roka 2012.
Sviatku ovčiarov sa zúčastnila aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. „Podujatia, akým sú aj Ovenálie považujem za nenahraditeľné,“ uviedla. „Prispievajú k propagácii slovenského poľnohospodárstva, budovaniu vzťahu k slovenským výrobkom i krajine a sú dôležitým prvkom pri zvyšovaní podielu našich domácich, kvalitných, zdravých a čerstvých výrobkov na trhu. Ďalšia vec, ktorú máme z oviec a kôz, je krajinotvorba. Aj keď si to málo ľudí uvedomuje, koza je najlepšia biologická kosačka, tá zožerie šípky, trnky a nie je potrebné, aby sa využívali veľké kosy. Toto je nádherné podujatie, ktoré propaguje nielen výrobky a našu krajinu, ale aj chov oviec a kôz ako takých,“ konštatovala Gabriela Matečná.
Celý článok si možno prečítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 28.