Konštrukcia pôrodných boxov sa považuje za významný intenzifikačný prvok v produkcii ošípaných. Neustále sa vyvíja a chovatelia majú možnosť výberu širokej škály rôznych typov kotercov s rovným či šikmým boxom, s prestaviteľnými rozmermi alebo odklápaním.
Pôrodný box spája optimálne nároky prasníc s dodržaním požiadaviek spojených s ochranou človeka, ako aj novonarodených prasiatok pred prasnicou. Zvláštna pozornosť je kladená optimálnym pracovným podmienkam a funkčnosti boxu.
Dôležitá je starostlivosť ošetrovateľov o ciciaky najmä v prvých dňoch života, kedy dochádza k najvyšším stratám zaľahnutím alebo zašliapnutím. Z hľadiska pohody však menej priaznivé koterce s fixačným boxom vykazujú menej strát zaľahnutím ako koterce, v ktorých sa prasnica môže pohybovať voľne. Preto najmä z dôvodu vyššieho percenta prežitia a ochrany pred zaľahnutím v súčasnosti prevláda individuálne ustajnenie prasníc v pôrodnici s využitím kotercov s boxom.
Pri výbere vhodnej technológie pre ustajnenie dojčiacich prasníc s prasiatkami záleží aj od dispozičného riešenia pôrodnice a možností chovateľa, či má dostatok podstielkovej slamy pre realizáciu podstielaného ustajnenia a v neposlednom rade sú to aj ekonomické možnosti chovateľa, ktoré sú rozhodujúce pri modernizácii a rekonštrukcii v chove prasníc.
Hneď po narodení prasiatka inštinktívne vyhľadávajú vemeno prasnice. Ošetrovateľ im musí v tejto činnosti aktívne pomáhať, pretože novonarodené prasiatka musia prijať mledzivo čím skôr. Zloženie mledziva zodpovedá potrebám prasiatok takmer ideálne. Ošetrovateľská služba sa musí sústrediť na kontrolu cicania a zdravotného stavu prasiatok. Nepokojná prasnica a ciciaky, ležanie prasnice na bruchu, zježená srsť ciciakov, ich chradnutie, bledosť, nezdravý vzhľad, objavenie sa hnačiek- to všetko sú indikátory, že mlieková úžitkovosť prasnice je nízka a materský vzťah prasnice ku ciciakom nefunguje. V tejto situácii je dôležitý čo najrýchlejší zásah.
Celý článok si možno prečítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 2.