Slovensko je v obklopení krajín, kde vyčíňa africký mor ošípaných - nákazlivá vírusová choroba domácich svíň, európskych diviakov, amerických diviakov a prasiat bradavičnatých, ktorá predstavuje vážnu hrozbu pre priemysel s ošípanými.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR povolilo v polovici januára mimoriadny lov diviačej zveri v kategórii dospelý diviak a diviačica v termíne od 16. 1. do 30. 6. 2018 vo všetkých poľovných revíroch v rámci Slovenska. Dôvodom je ochrana zveri a chovu zveri, za účelom zníženia denzity diviačej zveri a prevencie šírenia afrického moru ošípaných (AMO) v populácii diviačej zveri.
V priebehu februára bol aktualizovaný Národný kontrolný program (NKP) pre AMO v diviačej populácii na Slovensku v roku 2018, ktorý koncom decembra minulého roku schválila a podpísala Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, po predložení hlavným veterinárnym lekárom SR a zároveň ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) prof. Jozefom Bírešom.
Pre všetkých užívateľov poľovných revírov platí celoročný intenzívny lov diviačej zveri bez ohľadu na vek a pohlavie a lov líšok hrdzavých. Lov diviačej zveri je vykonávaný za účelom monitoringu AMO a znižovania denzity diviačej zveri v poľovnom revíri. Toto opatrenie sa vzťahuje aj na poľovné revíry, v ktorých sa chov a lov diviačej zveri neplánuje. Na vnadisku na lov diviačej zveri môže byť maximálne 5 kg jadrového krmiva. Schválená je finančná podpora lovu dospelých diviačíc a lanštiačok, okrem diviačic a lanštiačok chovaných vo zverniciach podľa usmernenia ŠVPS SR.
Na Slovensku aktuálne žije 60- až 80-tisíc diviakov. Snahou je znížiť stavy diviačej zveri na čo najnižšiu úroveň, aká je možná, aby sa predišlo prípadnej pandémii. Ideálny stav podľa poľovníkov je okolo 10-tisíc kusov. Veterinári preto povolili aj také spôsoby lovu, ktoré boli doteraz zakázané a za ktoré by inak poľovníkom hrozili problémy. Používať môžu prístroje na nočné videnie a diviaky loviť počas celého roka. Doteraz sa mohlo loviť tri dni pred splnom a tri dni po splne, od tejto zásady sa upúšťa. Môžu sa loviť diviačice i diviačatá počas celého roku.
Mnohí poľnohospodári rozhodnutie na reguláciu stavov diviačej zveri vítajú, avšak myslia si, že prichádza neskoro. Taktiež si nedokážu celkom predstaviť, koľko poľovníkov zastrelí v tomto období diviačicu pred vrhom mláďat, prípadne s mláďatami.
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 12.
veterinari nemaju co povolovat ziadne sposoby lovu diviacej zveri !!!!