29.06.2021 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor ošípaných už aj vo veľkochove

V komerčnom chove ošípaných Družstvo Agrospol, družstvo, Boľkovce v lučeneckom okrese sa potvrdil nebezpečný africký mor ošípaných (AMO).

Na základe klinických príznakov (znížený príjem krmiva, malátnosť, hnačky, sťažené dýchanie, krvavý výtok z nosových otvorov, cianóza kože, vysoké horúčky) ho dňa 22. júna diagnostikovalo Národné referenčné laboratórium pre AMO vo Zvolene.
Ochorenie bolo najprv lokalizované len v jednej hale s jatočnými ošípanými; všetky ostatné priestory sa následne uzavreli a zvieratá boli pravidelne klinicky a laboratórne testované. Situácia bola stabilizovaná. Všetci dúfali, že AMO sa do ďalších sekcií nedostane. Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Lučenec prijala opatrenia v zmysle platnej legislatívy, vrátane zákazu presunov ošípaných z ohniska a stanovenia ochrannej 3 km zóny a 10 km pásma pozorovania. S depopuláciou - usmrcovaním 207 kusov jatočných ošípaných sa začalo 23. júna.

Žiaľ, situácia sa v pondelok 28. júna zmenila a testy potvrdili to, čo by žiadny chovateľ nechcel počuť. Na farme Družstva Agrospol veterinári objavili druhé nakazené zviera, a tak sa zrejme zlikviduje celý veľkochov, čo predstavuje cca 7 4000 ošípaných.
Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) v tejto súvislosti pripomenula povinnosť identifikácie a registrácie všetkých chovov ošípaných a dôsledné dodržiavanie biologických opatrení na ochranu chovov.
Podľa slov prof. Jozefa Bíreša, ústredného riaditeľa ŠVPS SR, farma v Boľkovciach má hygienické štandardy na vysokej úrovni - čo sa týka pohybu personálu, motorových vozidiel, krmiva či ochrany farmy pred diviačou zverou. Ako však dodal, v okolí veľkochovu boli diagnostikované pozitívne prípady diviakov, živých aj uhynutých. Do úvahy preto pripadá napríklad hmyz, ktorý „pracuje“ na uhynutom diviakovi, ale dostane sa i na farmu, čiže mohlo ísť o mechanický prenos vírusu. Tiež nemožno vylúčiť prenos od hlodavcov, ktoré sa vyskytli na poli, kde boli pozitívne diviaky a rovnako mohli „zavítať“ do chovu medzi ošípané.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 26.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down