01.06.2025 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrolesníctvo v praxi na Slovensku

Agrolesníctvo prináša mnoho mimoprodukčných funkcií prospešných pre životné prostredie, ale je zároveň aj perspektívnym nástrojom na zvýšenie celkových úrod v kombinovanom systéme hospodárenia (dreviny - poľné plodiny alebo dreviny - živočíšna produkcia) a z toho vyplývajúceho ekonomického prínosu a diverzifikácie produkcie poľnohospodárskeho podniku.

Moderné agrolesníctvo je na Slovensku zatiaľ len v začiatkoch, a preto pociťujeme zásadný nedostatok praktických skúseností, dobrých príkladov praxe a vedecky overených poznatkov získaných v našich klimatických a pôdnych podmienkach. Doteraz sme sa museli spoliehať poväčšine na informácie z agrolesnícky vyspelejších krajín. Pôdne a klimatické podmienky na Slovensku však pre širšie využitie v praxi určite prekážkou nie sú, je to skôr naopak a v kontexte meniacich sa klimatických podmienok sú práve tieto postupy možnosťou, ako chrániť pôdu a zabezpečiť udržateľnú poľnohospodársku produkciu aj do budúcnosti.

To sú dôvody, prečo sa Nadácia Ekopolis rozhodla aktívne prispieť k rozvoju agrolesníctva na Slovensku a to ako priamou podporou farmárov, zvýšením povedomia o danej problematike, ale aj účasťou na výskume agrolesníctva a regeneratívneho poľnohospodárstva. Agrolesníctvo v našom ponímaní považujeme za jeden z niekoľkých princípov regeneratívneho poľnohospodárstva. To znamená, že pre udržanie a zvýšenie zdravia a kvality pôdy (tzv. regeneráciu) je veľmi dôležité popri priamej sejbe  (No-till, Strip till), využívaní medziplodín, stálom pokryve povrchu pôdy organickou hmotou, zvyšovaní biodiverzity, obmedzení použitia chemických prípravkov a minerálnych hnojív, aj prinavrátenie drevín na naše polia.

Viacero príkladov, kde sme v praxi cielene podporili výsadbu drevín v poľnohospodárskej krajine,  sa nachádza v lokalitách, kde budú mať významné pozitívne dopady na posilnenie schopnosti pôdy zadržiavať vodu, zabránia pôdnej erózii a zároveň prispejú k posilneniu biodiverzity. Do našich projektov sa zapojili napríklad poľnohospodárske podniky: PD Radošinka vo Veľkých Ripňanoch, PD Odorín, ZAD Dvory nad Žitavou, PPD Prašice, PD Devio Nové Sady a Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU v Oponiciach.

Od roku 2024 sa aktívne podieľame na realizácii projektu Living Lab, ktorý založil Ústav Ekológie lesa SAV, v.v.i. v Arboréte Mlyňany. Tento Living Lab je jedným z prvých demonštračných centier svojho druhu na Slovensku, kde sa komplexne na jednom mieste uplatňujú princípy regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva. Počas roka tu organizujeme viaceré odborné podujatia a exkurzie, kde sú srdečne vítaní všetci záujemcovia o získanie informácií o tejto problematike.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down