07.09.2018 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aká je nákazová situácia v našich chovoch?

Podľa výsledkov monitoringu výskytu nákazlivých chorôb zvierat a veterinárnych prehliadok v slovenských chovoch a bitúnkoch je aktuálna nákazová situácia vcelku priaznivá. Ako to vyzerá v chovoch jednotlivých hospodárskych zvierat, na to nám odpovedal prof. MVDr. Jozef BÍREŠ, DrSc., ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR).

rn hovorili

Aká je v súčasnosti nákazová situácia v súvislosti s výskytom afrického moru ošípaných?
Nákazová situácia v súvislosti s africkým morom ošípaných (AMO) je v Európe a najmä u našich východných, južných a severných susedov veľmi komplikovaná a vývoj je veľmi dynamický. Keďže na našich hraniciach s Maďarskom, Poľskom a Ukrajinou neexistujú žiadne prirodzené bariéry, ktoré by bránili prechodu infikovaných diviakov na naše územie, je otázkou času, kedy zachytíme vírus v populácii vnímavých zvierat aj na našom území. Našou prioritnou úlohou je byť na túto situáciu pripravený - realizujeme aktívny monitoring tejto choroby pri diviakoch a domácich ošípaných s cieľom zachytiť výskyt AMO v čo najtesnejšej blízkosti hraníc. Už v roku 2017 sme prijali veterinárne opatrenia na zamedzenie šírenia AMO v diviačej populácii a v chovoch domácich ošípaných na našom území, ktoré na základe výskytu choroby v susedných krajinách priebežne dopĺňame a aktualizujeme. Okrem včasného monitoringu sa opatrenia zameriavajú najmä na znižovanie počtu diviakov a biologickú ochranu chovov pred zavlečením vírusu AMO do chovov ošípaných.“

Čo aktuálne ukazuje monitoring v chovoch hovädzieho dobytka?
„Krátko po vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie sme získali štatúty našich chovov bez výskytu tuberkulózy, brucelózy a enzootickej bovinnej leukózy hovädzieho dobytka. Na udržanie týchto štatútov vykonávame pravidelný monitoring našich chovov hovädzieho dobytka a spolu s opatreniami pri dovoze zvierat z iných členských krajín sa nám doposiaľ úspešne darí predchádzať výskytu týchto nebezpečných chorôb na našom území. V strednodobom horizonte zostáva našou úlohou v čo najväčšej miere znížiť počet infikovaných chovov vírusom infekčnej bovinnej rinotracheitídy na Slovensku. Úspech sme zaznamenali v apríli tohto roku 2018 získaním spätného statusu krajiny bez výskytu zhubnej katarálnej horúčky oviec ( bluetongue, BTV), a to po viac ako dvoch rokoch, kedy sme z dôvodu výskytu vírusu BTV4 v Rakúsku a Maďarsku boli povinní a nútení Slovensko (aj bez toho, aby sme vírus na našom území potvrdili ), vyhlásiť za reštrikčnú zónu. Aby sme si boli istí, že je všetko v poriadku, pokračujeme počas tohto roka v pláne prieskumu tejto nákazy v chovoch hovädzieho dobytka.“

Celý rozhovor si možno prečítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 37, v Téme týždňa venovanej zdraviu hospodárskych zvierat.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down