Prepelice japonské majú význam ako modelové zvieratá pre genetický, výživový a biologický výskum, no v niektorých krajinách sa chovajú na produkciu vajec a mäsa.
Japonská prepelica (Coturnix japanica) je zdomácnená forma divej japonskej prepelice. Pre jej krátky reprodukčný cyklus sa využíva ako laboratórne zviera. Z japonskej domácej prepelice boli vyšľachtené úžitkové plemená na produkciu konzumných vajec a mäsa. Bola vyšľachtená v Japonsku a dnes je jej chov rozšírený na celom svete. Produkčná schopnosť prepelíc je veľmi vysoká. Nosivé plemená dosahujú pohlavnú dospelosť vo veku 42 dní a ročne znesú 200 až 300 ks vajec s priemernou hmotnosťou 10 - 12 g (t. j. hmotnosť vajca tvorí 8,5 % z hmotnosti tela nosnice, zatiaľ čo u sliepky sú to iba 3 %).
Telesným rámcom patrí k stredne veľkým a malým prepeliciam. Jej sfarbenie sa podobá zafarbeniu jarabice poľnej. Samčeky majú lososovité zafarbenie s kresbou veľkej podkovy na prsiach a bielou škvrnou na krídlach. Hmotnosť dospelého samčeka je 105 - 115 g, samičky 130 - 145 g. Znášku začínajú v 42. dni a telesne dospievajú vo veku 56 dní. Inkubačná doba japonských prepelíc je 17 dní. Nemá zachovaný pud kvokania. Pohlavie možno rozlíšiť hneď po vyliahnutí kloakálnou metódou (japonskou metódou - pohlavný hrbolok u samcov), alebo až v 4. týždni podľa sfarbenia peria - pohlavný dimorfizmus.
Z významných plemien je to faraón - telesným rámcom najväčšia prepelica. Hmotnosť samčeka je 200 g a samičky 250 g, pohlavne dospieva v 42. dni. Znáška za 12 mesiacov je 210 vajec s hmotnosťou 16 g, Vyprodukuje 3 360 g vaječnej hmoty, čo je 13,5-násobok hmotnosti nosnice. Americká brojlerová prepelica sa vyznačuje veľkým telesným rámcom a bielym operením. Hmotnosť samčeka je 150 g a samičky 180 g. Vyniká rýchlym rastom a skorým dospievaním, má nižšiu liahnivosť a vyššie hynutie ako faraón.
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 44,