Drevotoč hruškový (Zeuzera pyrina) je na Slovensku bežne rozšírený motýľ, s výskytom aj tohto roku. Spôsobuje významné škody v Európe, najmä v oblasti Stredomoria.
Škodca poškodzuje tenšie vetvičky, ale nevyhrýza chodby tak hlboko do dreva ako to robí drevotoč obyčajný. Životný cyklus drevotoča hruškového je veľmi podobný drevotočovi obyčajnému.
Škodca je polyfág, čo znamená, že má viacero hostiteľských rastlín. Vývoj sa uskutočňuje na ovocných stromoch, najmä na jabloni domácej, hruške obyčajnej, slivke domácej, čerešni vtáčej alebo na viniči hroznorodom. Napáda aj listnaté stromy z rodov dub (Quercus), buk (Fagus), vŕba (Salix), lipa (Tilia), platan (Platanus), topoľ (Populus), javor (Acer), orech (Juglans), Tamarix a iné.
K liahnutiu motýľov dochádza v letnom období (jún až júl). Samičky následne kladú vajíčka väčšinou jednotlivo do trhlín v kôre kmienkov alebo konárikov. Húsenice sa okamžite vžierajú pod kôru a robia si chodbu v dreni. Húsenice prezimujú prvýkrát vo veľkosti približne 15 mm. Na jar ďalšieho roka pokračujú vo svojej činnosti a do jesene takmer celkom dospievajú. Prezimujú druhýkrát a na jar potom už len krátko dokončujú svoj vývin a zakukľujú sa. Ešte predtým však v kôre stromov vyhryzú otvor, a to z dôvodu, aby vyliahnutý motýľ mohol opustiť kmeň alebo konár. Pred liahnutí motýľa sa kukla čiastočne vysúva z otvoru von.
Po napadnutí stromov možno pozorovať uschýnajúce koncové vetvičky a červenohnedé exkrementy, ktoré sa objavujú na začiatku chodieb. Pod stromami sa nachádza drvina a lístie na infikovaných vetvičkách vädne a žltne. Vetvičky stromov postupne vädnú a môžu sa lámať. Najčastejšie poškodené bývajú mladé stromčeky vo veku do 15 rokov a konáre s maximálnou hrúbkou asi 10 cm.
Celá správa Ing. Ivany HORVÁTHOVEJ z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 42.