V praktických chovateľských podmienkach musia veterinárni lekári spolu s farmármi riešiť problémy uľahnutia dojníc v priebehu celého reprodukčného cyklu.
Uľahnuté kravy tvoria najkomplikovanejšie prípady na zvládnutie. Napriek priaznivej prognóze je tu neschopnosť vstať. A naopak, prípady takmer beznádejné a zvieratá vhodné na utratenie, sa náhle postavia bez námahy po piatich alebo viacerých dňoch. Potrebné je rozlíšiť medzi uľahnutou kravou (mnoho príčin) a syndrómom uľahnutia kráv (patologický proces, ktorý sa vyvinie sekundárne po dlhotrvajúcom ležaní). Medzi najčastejšie primárne príčiny uľahnutia dospelého hovädzieho dobytka patria:
Toxické stavy:
- Akútna toxická mastitída.
- Metritída.
- Difúzna peritonitída.
Metabolické poruchy:
- Hypokalcinémia.
- Hypofosfatémia.
- Hypomagneziémia.
- Syndróm stukovatenia pečene.
Názov syndróm uľahnutia kráv býva používaný pre popis patologického stavu, ktorý sa vyvinie u zvierat, ktoré sú neschopné vstať (dlhodobé uľahnutie zvlášť na tvrdom povrchu). Už po krátkom čase (napr. 6 hodinách) pri ležaní na strane nastupuje poškodenie svalov a nervov končatiny, na ktorej zviera leží. Je to hlavný dôvod neschopnosti zvieraťa vstať. Dokonca aj keď je primárna príčina liečená, zviera zostáva ležať. Je pravdepodobné, že rýchlosť, za ktorú sa syndróm uľahnutia kráv vyvinie, závisí od tvrdosti a stavu povrchu podložky, na ktorom zviera leží, veľkosti a hmotnosti postihnutého jedinca a od stupňa patologického procesu, pri ktorom je zviera schopné presunúť váhu z postihnutej panvovej končatiny na protiľahlú.
Cieľom klinického vyšetrenia je stanovenie príčiny ležania a stupňa syndrómu uľahnutia kráv. Ležiace kravy je ťažké úplne vyšetriť. Dôležité je, aby lekár získal presnú a detailnú anamnézu od kompetentnej osoby.
Viac sa dočítate v príspevku prof. MVDr. GABRIELA KOVÁČA, DrSc., Dip. ECBHM z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 3 a 4.