K najnebezpečnejším ochoreniam hrušiek patrí fytoplazmové odumieranie hrušiek (Phytoplasma pyri, syn. Pear decline phytoplasma). Straty sú spôsobené zníženou produkciou plodov, ktoré majú menšiu veľkosť, a následne rýchlym odumieraním napadnutých rastlín v sadoch.
Napadnuté rastliny sprevádzajú typické príznaky ochorenia, ale pri latentnej infekcii môže ochorenie prebiehať bezpríznakovo. Hlavným príznakom napadnutia hrušky fytoplazmou spôsobujúcou odumieranie hrušiek patrí predčasná alebo náhla zmena farby listov.
Pre toto ochorenie sú typické dva priebehy:
- rýchle odumieranie: hrušky vädnú a hynú v priebehu niekoľkých hodín alebo dní (náchylné sú najmä hrušky rastúce na podpníkoch hrušky hruškolistej (Pyrus pyrifolia) a hrušky ussurijskej (Pyrus ussuriensis). Ochorenie sprevádza rýchle vädnutie listov, ktoré tmavnú a uschýnajú. Plody sú tiež zvädnuté a zastavuje sa ich vývoj.
- pomalé odumieranie: napadnuté stromy odumierajú po niekoľkých mesiacoch (tolerantné podpníky hrušky (Pyrus betulifolia), hrušky Calleriovi (Pyrus calleryana), hrušky obyčajnej (Pyrus communis). Príznaky napadnutia sa však líšia v závislosti od odrody, podpníkov, veku a stanovišťa hostiteľských rastlín. Ochorenie sa prejavuje na jar alebo neskoro v lete, s kolísajúcou intenzitou v jednotlivých rokoch. Sprievodnými prejavmi je redšie olistene, listy sú chlorotické, zmenšené, kožovité a zvinujú sa od špičky k hlavnej žilke. Na jeseň listy abnormálne červenajú a predčasne opadávajú. Zároveň dochádza k nižšej tvorbe plodov, ktoré nedorastajú do bežnej veľkosti.
Celý článok Ing. Ivany Horváthovej, ÚKSÚP - OOR je uverejnený v Roľníckych novinách č. 37.