Za posledné roky došlo v EÚ k postupnému sprísňovaniu používania prípravkov na ochranu rastlín a k zákazu niektorých účinných látok, ktoré boli bežnou súčasťou postrekových plánov poľnohospodárov. Na túto situáciu reagovala aj spoločnosť Arysta LifeScience Slovakia s.r.o., a zorganizovaním seminárov v Lučenci, Dunajskej Strede a Nových Zámkoch chcela ponúknuť poľnohospodárskej verejnosti určité riešenia.
Od 1.decembra 2013 EÚ zakázala na nasledujúce dva roky použitie troch účinných látok, ktoré boli zložkou mnohých moridiel a iných pôdnych granulovaných insekticídov. Tieto reštrikčné opatrenia sa budú týkať viacerých plodín. Od tohto roka nebude možné kúpiť insekticídne namorené osivo slnečnice, kukurice a podobná bude situácia aj u repky. Na mieste je teda otázka, aké alternatívne ochranné opatrenia môže poľnohospodár urobiť.
Alternatívou, ktorú spoločnosť Arysta ponúkať už od roku 2014 je granulovaný pôdny insekticíd Kentaur 5G s účinnou látkou chlorpyrifos 50 g/kg. Ide o kontaktný insekticídny prípravok zo skupiny organofosfátov s reziduálnym účinkom po dobu približne jedného mesiaca na ničenie drôtovcov, lariev chrústov a pôdnych škodcov v dávke 8 – 10 kg/ha do kukurice, slnečnice, zemiakov a zeleniny. Keďže chlorfyrifos pôsobí len cez pôdu, tým pádom nie je toxický pre lietajúci hmyz. Chlorpyrifos však v pôde plynofikuje, difunduje smerom hore a preto chráni aj nadzemné časti rastlín proti počiatočnému útoku škodcov.
Celý článok bude uverejnený v niektorm z najbližších vydaní Roľníckych novín.