Trvalé trávne porasty (TTP) z ekologického a poľnohospodárskeho hľadiska reprezentujú kontinuum a križovatku. Kontinuom je ich umiestnenie niekde uprostred na osi medzi ornou pôdou, ako symbol maximálneho zasahovania človeka do prírodného prostredia prostredníctvom orby a pestovania plodín a lesa, ktorý predstavuje takmer bezzásahovosť.
Trávne porasty tak predstavujú častejšie a pravidelné zásahy (v porovnaní s lesnou vegetáciou) a sú aj menej drasticky obhospodarované (v porovnaní s orbou). Postavenie na križovatke znamená to, že sú na ne vyvíjané rôzne tlaky. Na jednej strane aj ozdobné trávniky (najmä jednodruhové) sú trávnymi porastami, ktoré však plnia len estetickú stránku. Ich produkcia je skôr nežiaduca a je bez využitia v živočíšnej výrobe. Na druhej strane sú to rôzne okrasné a druhovo pestré trávniky, ktoré sú menej intenzívne využívané, ale aj produkcia z nich je pravdepodobne skôr environmentálnou príťažou, než zdrojom pre hospodárske využitie. Tretím aspektom sú siate trávne porasty na ornej pôde, ktoré sú na diverzitu síce chudobné, ale ich zámer je maximalizovať produkciu, pri sprievodnej vysokej a stabilnej kvalite pre intenzívnu živočíšnu produkciu. Štvrtá možnosť sú vlastné trvalé trávne porasty, ktoré sú prírodné alebo poloprírodné. Často sú spájané s vysokou diverzitou a hospodárskym využitím v živočíšnej výrobe.
Pšenica letná je globálne najviac pestovanou rastlinou. V našich pôdnoekologických podmienkach sú rozdiely úrod medzi minimálnou a maximálnou úrovňou päťnásobné (2,3 - 11,5 t.ha-1) Produkčne sa stredoeurópske trvalé trávne porasty, medzi najmenej a najviac úrodnými odlišujú až pätnásťnásobne (1,0 - 15,0 t.ha-1). Na dosiahnutie týchto úrod sú potrebné: 1) pre minimálne - aspoň raz ročne skosiť trávny porast. Sú to často výsušné stanovištia, druhovo chudobné, ale prispôsobené extrémnemu prostrediu; 2) pre maximálne - často sú to siate trávne porasty, v prvom a/alebo druhom úžitkovom roku, prípadne trvalé porasty, opäť s nízkou druhovou diverzitou, ale vysoko produkčné druhy v prostredí mezofilného charakteru a podporené intenzívny hnojením.
Viac sa dočítate v príspevku Ing. NORBERTA BRITAŇÁKA, PhD. a kol. z NPPC - VÚRV - Ústavu trávnych porastov a horského poľnohospodárstva Banská Bystrica - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 14.