Dňa 27. februára zorganizovala spoločnosť Sano - Moderná výživa zvierat s. r. o. v spolupráci s firmou BIOservis, s. r. o. odborný seminár.
GREGOROVCE. Seminár zameraný na hovädzí dobytok sa niesol v znamení aktuálnych tém - Zdravá potravina – ako kŕmiť bez GMO, Prvé skúsenosti s výrobou mlieka pri prechode na čistú líniu, Slovenský strakatý dobytok v roku 2018, Vyhodnotenie kontroly úžitkovosti hovädzieho dobytka a tiež najlepších podnikov podľa dosiahnutej úžitkovosti v regióne východného Slovenska.
Na tému Zdravá potravina - ako kŕmiť bez GMO prednášal Dr. Ing. Pavel Polách zo spoločnosti Sano - Moderná výživa zvierat s. r. o. Téma geneticky modifikovaných organizmov (GMO) vyvoláva rôzne vášne. Ako Pavel Polách uviedol, proti GMO bojuje väčšina ľudí v Európe - ide však najmä o peniaze, boj o zákazníkov a o získanie trhu. Spotrebiteľ rozhoduje o tom, čo sa bude v budúcnosti kupovať a je ochotný za zdravé potraviny zaplatiť viac.
„U nás „letí“ potravina s príbehom, to znamená, že ľudia chcú poznať ako a kde tá-ktorá potravina vznikla. Okolo 58 % spotrebiteľov v EÚ je proti používaniu GMO; v Nemecku je proti GMO veľmi striktne až 71 % spotrebiteľov,“ podotkol poradca a dodal, že prvým z argumentov proti GMO je, že sú neprirodzené. Základom GMO technológie je horizontálny prenos génov medzi organizmami. Veľa ľudí je preto presvedčených, že takýto prenos nemôže priniesť nič pozitívne. Výmena génov medzi rôznymi organizmami sa deje aj bez zásahu človek. Génové inžinierstvo našlo spôsob, ako urýchliť a zacieliť inak náhodné, ale prirodzené procesy. Tieto zmeny sú sprevádzané s cieľom vylepšiť vlastnosti organizmu a sú prenášané ďalej aj na potomstvo.
„Aké riziká prináša GMO? Najviac je to strach z neznáma. GMO sa používajú „iba“ 25 rokov, nie sú známe všetky možné negatívne dopady. Pri transgenéze považujeme za riziko najmä to, že stojíme na začiatku niečoho nového a nemáme možnosť dopredu odhadnúť, čo sa stane. Ďalej je to premnoženie a zanesenie do miest s geneticky nemodifikovanými organizmami. GMO by v prípade nekontrolovaného rozšírenia mohli spôsobiť biologickú katastrofu a „evolučný zvrat“. Je totiž celkom nemožné odstrániť GM plodiny z polí či iných miest. Rizikom sú neznáme látky v našom tele - zavedenie cudzorodého génu baktérie do plodiny spôsobí, že rastlina „vyrába“ rovnakú bielkovinu ako baktérie. Každá taká nová bielkovina je potencionálnym alergénom a môže vyvolať alergiu. Taktiež je to rezistencia baktérií voči antibiotikám - niektoré GM rastliny obsahujú gény rezistentné na antibiotiká. Existuje obava, že by sa táto rezistencia mohla preniesť na patogénne baktérie,“ konštatoval Pavel Polách.
Podľa jeho slov, sú tu aj určité pozitíva. Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 11.
https://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/05/
https://www.pcrevue.sk/a/Vedci-potvrdili--ze-geneticky-modifikovana-kukurica-je-pre-cloveka-zdravsia
https://dennikn.sk/1385279/najvacsi-odporcovia-gmo-si-myslia-ze-o-nich-vedia-najviac-no-v-skutocnosti-vedia-najmenej/