Prechod hovädzieho dobytka z maštale na pasienky by sa mal robiť opatrne. LKW Dolné Sasko odporúča prechodné obdobie najmenej 14 dní.
Vzhľadom na počasie v tomto roku sa mnoho úkonov posúva. Tam, kde kravy prichádzajú na pasienky, by sa malo pri zmene výživy dbať na niektoré zásady. LKW odporúča tipy na optimálne kŕmenie.
Pastviny predstavujú pre dojnice hodnotné základné krmivo, ktoré umožňuje pri vysokej energetickej koncentrácii zrelých pasienkov dosiahnuť značnú mliečnu úžitkovosť. Praktické skúsenosti ukazujú, že úspešné farmy s dobrým pasienkovým manažmentom, ktorý dokáže vhodne prispôsobiť dávky jadrového krmiva pasienkovým výkonom, môže dosiahnuť z trávy denné výkony od 18 - 20 kg mlieka (skoré leto), prípadne 10 - 17 kg mlieka (neskoré leto) na kravu.
Zmena krmiva zo sušiny bohatej na substancie a relatívne dobre štruktúrovaného zimného krmiva na málo štruktúrované zelené krmivo s vysokým obsahom bielkovín, vody a vysokými hodnotami RNB (Rohprotein – nutzbares Rohprotein), znamená značný stres pre baktérie bachora a vyžaduje preto dlhé prispôsobovanie flóry bachora. Malo by trvať počas obdobia najmenej 14 dní, takže spočiatku chodia kravy na pastviny po hodine. Tu sa ponúkajú obzvlášť neskoré ranné hodiny, lebo tráva je potom vysušená a zvieratá sú už do značnej miery nasýtené dávkou v stajni. Náhla zmena kŕmenia poškodzuje trávenie a nie zriedkavo vedie k hnačkám, strate výkonov a následným poruchám plodnosti.
Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 18.