13.12.2019 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako sa dá predísť penicíliovej hnilobe jabĺk?

Jedným z typických ochorení uskladnených jabĺk je penicíliová hniloba. Choroba je rozšírená v rámci celého sveta a spôsobuje ju huba Penicillium expansum.

Huba častejšie pôsobí a škodí v zle klimatizovaných alebo zle vetraných skladovacích priestoroch. Rovnako je však pravdepodobné, že úroda bude hubou infikovaná vtedy, ak sú jablká mechanicky poškodené.

Penicíliová hniloba sa okrem jabĺk vyskytuje aj na hruškách, viniči hroznorodom, slivkách, cesnaku kuchynskom, koreňovej zelenine, baklažáne, repe cukrovej i kŕmnej. Okrem toho huba napáda aj rôzne organické substráty ako saprofyt alebo oportunitný, fakultatívny patogén.

Útvary v podobe malých, vodnatých, svetlohnedých škvŕn, ktoré sa zľahka prehlbujú, patria k typickým príznakom tohto ochorenia skladovaných jabĺk. Hniloba postupuje relatívne rýchlo, dužina podlieha kašovitému rozkladu, šupka sa postupne scvrkáva a z jabĺk sa šíri plesnivý zápach. Hnijúce pletivo je pokryté najskôr jemným bielym povlakom mycélia, ktoré sa neskôr mení na sporuláciu v podobe zelenkavých alebo sivozelených drobných vankúšikov, ktoré sú roztrúsené po povrchu hnilobnej škvrny.

K infikovaniu jabĺk hubou môže dôjsť už v čase zberu, ale aj po zbere. Potenciálne môžu byť jablká napadnuté ešte v poľných podmienkach, a to v podobe nenápadných nekrotických škvrniek na šupke alebo v dužine, ktoré aj pri vyššej starostlivosti môžu uniknúť pozornosti pestovateľa. Nekrotické škvrny sa postupne rozrastajú už na uskladnených plodoch. Je dokázané, že zdrojom samotnej infekcie nemusia byť len infikované jablká, ale aj iné druhy skladovaných produktov, kontaminované skladové priestory, obaly a podobne. Vstupnou bránou sú aj mikroskopické trhlinky v šupke plodov, ktoré vznikajú pri náhlom striedaní teplôt.

Jedným z preventívnych opatrení v čase zberu je šetrná a opatrná manipulácia s plodmi, čím dokážete predchádzať mechanickému poraneniu jabĺk. Takéto miesta totižto predstavujú vstupnú bránu pre hubu Penicillium expansum. Plody ešte pred samotným skladovaním pretrieďte a priestory, ktoré slúžia k uskladneniu, vydezinfikujte. Dôležité je dodržiavať optimálne podmienky uskladnenia v priestoroch, pričom je dôležité podotknúť, že hniloba sa šíri tým rýchlejšie, čím je vyššia teplota prostredia v sklade. Ak predsa len v sklade nájdete infikované plody, treba ich odstrániť. Tým predídete rozptyľovaniu spór do vzduchu a nechcenému rozširovaniu patogénu v priestore.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down