10.01.2020 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako sa šíri fytoftórová hniloba papriky?

V južných častiach Európy sa pestovatelia stretávajú aj s fytoftórovou hnilobou papriky (Phytophthora capsici), ktorá má v našich podmienkach predpoklad výskytu v skleníkových a fóliovníkových podmienkach, a to zväčša po výseve nedeklarovaného, infikovaného osiva.

Semená majú pri silnej infekcii hnedú farbu, scvrkávajú sa a strácajú klíčivosť. Okrem papriky ročnej sa fytoftóra môže vyskytovať aj na rajčiaku jedlom, uhorke siatej a melóne.
Samotné symptómy sú najlepšie pozorovateľné na plodoch papriky ročnej, avšak prejav môže byť viditeľný aj na všetkých častiach rastliny. Malé, vodnaté, tmavozelené škvrny objavujúce sa v blízkosti stopky plodov sú typickými príznakmi. V čase vlhkého a teplého počasia sa škvrny predlžujú ku špičke plodu. Infikované pletivá žltnú, preliačujú sa a zasychajú. Na stonkách sa tesne nad povrchom pôdy objavujú tmavozelené, vodnaté prstence. Tie postupne zahnívajú, taktiež hnednú a zasychajú. Príznaky môžu byť pozorované aj na listoch - na nich sa tvoria škvrny nepravidelného tvaru. Huba postupne preniká až do semien.

Huba dokáže prežívať nielen na odumretých zvyškoch napadnutých rastlín, ale aj v pôde. Ochorenie sa v porastoch spočiatku vyskytuje hniezdovite. V prípade infekcie rastliny už zo semena, huba postupne prerastá do plodov cez stopku. V priebehu vegetačného obdobia sa huba rozširuje spórami, ktorým v roznášaní napomáhajú vodné kvapky. Infekcia sa takto prenáša najmä na plody, ktorá sa nachádzajú v blízkosti pôdy.

Ako už bolo vyššie spomínané, huba sa prenáša osivom. Preto treba na sejbu používať iba zdravé osivo. Samozrejmosťou je aj odstránenie zvyškov rastlín po zbere úrody a taktiež dodržiavanie správneho osevného postupu.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down