Prirodzené správanie prasníc je najlepšie rešpektované vo voľnom skupinovom chove s ustajnením na podstielke. Jeho výhodami sú lepší priebeh pôrodu a priaznivý vplyv na prejav normálneho sociálneho správania zvierat.
Skupinovo ustajnené prasnice sa môžu voľne pohybovať a majú väčšiu možnosť interakcie medzi sebou navzájom, tak i s okolím, čo okrem iného znižuje nežiaduce stereotypné správanie. Na druhej strane prináša problémy, napríklad s možnou agresivitou medzi prasnicami po zmiešaní skupiny alebo v čase kŕmenia. Agresivita medzi prasnicami je ovplyvnená mnohými faktormi.
Systém voľného skupinového chovu s automatickými kŕmnymi boxmi sa využíva pre všetky kategórie prasníc. Pri voľbe podstielaného či bezpodstielkového ustajnenia sa musia brať do úvahy konkrétne podmienky chovateľa, najmä dostatok slamy, možnosť skladovania a aplikácie hnoja a konfigurácia maštale. V praxi boli zaznamenané lepšie výsledky v chovoch s ustajnením na podstielke. Prasnice v nich boli sýtejšie a tým pokojnejšie a vzájomne menej agresívne. Základnou požiadavkou však je, aby ustajňovací objekt bol riešený v súlade s poznatkami o správaní zvierat.
Umiestňovanie gravidných prasníc do individuálnych kotercov je v Európskej únii zakázané smernicou 2008/120/EC od roku 2013. Toto nariadenie sa vzťahuje na prasnice od 4. týždňa gravidity do jedného týždňa pred očakávaným pôrodom. V tomto období majú byť prasnice ustajnené v skupine. Uväzovanie prasníc a prasničiek je zakázané od 1. januára 2006. Útočné, agresívne správanie medzi prasnicami sa ale objavuje vždy po vytvorení skupiny, keď sa samostatne chované prasnice zlúčia do skupiny, a prípadné poranenia môžu vyústiť do ďalších zdravotných ťažkostí. Dochádza k agresívnym interakciám, ktoré slúžia k vytvoreniu dominantnej hierarchie.
Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 16.