Nevhodné chovateľské prostredie spôsobené nízkou úrovňou hygieny, neadekvátne technológie, nedôsledný manažment, nepoučený personál či „prevádzková slepota“ sa dramaticky podpisujú pod mnohé choroby v stádach vysokoúžitkových dojníc.
Ide o zvýšenú incidenciu produkčných chorôb, a to najmä vyššiu početnosť výskytu mastitíd, krívania, resp. chorôb končatín a tiež o horšiu reprodukčnú úžitkovosť.
Ležovisko
Existuje veľmi úzka korelácia medzi výskytom mastitíd, resp. kvalitou mlieka a znečistením ležoviska. Dojnice, ktoré zaľahnú vemenom do výkalov znečistenej zadnej časti ležoviska, sú totiž významne ohrozenejšie než tie, ktoré líhajú do čistého ležoviska.
Krátke boxové ležovisko: môže byť spôsobené nesprávne dimenzovanou vymedzovacou (nesprávnou kohútikovou) zábranou alebo tým, že zviera je príliš dlhé. Takéto ležovisko býva častou príčinou zvýšeného výskytu mastitíd, ale aj horšej kvality nadojeného mlieka v dôsledku silne znečistených ceckov, ktorým nepomôže ani mokrá toaleta. Navyše, tá pri nedostatočnom osušení povrchu vemena môže vzniknutým podtlakom kondenzovanej a výkalmi znečistenej „kvapôčky“ vody preniesť množstvo mikroorganizmov do nadojeného mlieka. Kravy, žiaľ, až polovicou svojho tela ležia na hnojnej chodbe. Náprava je potom nasledujúca: sledovať líhanie dojníc v ležoviskách, častejšie upravovať predozadné i vertikálne osadenie vymedzovacích boxových zábran, nepoužívať k očiste vemena a ceckov mokrú toaletu. Radikálnym riešením je rozšírenie ležoviska aspoň na 120 až 130 cm.
Celý článok je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 48.