28.01.2020 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako zaistiť kvalitu krmív pri ich skladovaní?

V dodávateľskom reťazci hrá skladovanie hlavnú úlohu a uvádza sa, že počas tejto operácie dochádza k maximálnym stratám.

Pestovanie plodín je na väčšine miest sezónne a zrná sú po zbere krátkodobo alebo dlhodobo skladované, buď ako osivo pre budúcu sezónu alebo ako zásoby krmív. Spôsob uskladnenia musí byť napojený na systém zberu a výroby daných krmív a musí tiež zodpovedať technológii zakladania v stajňových prevádzkach.

Skladovanie sena
Existuje niekoľko možností spracovania čerstvej zelenej krmoviny na seno po jej kosbe. Jedna z alternatív je sušenie na pokose až do úplného usušenia, do vlhkosti sena nižšej ako 15 %, čo zaručí jeho bezpečné skladovanie bez väčšieho zhoršovania kŕmnej hodnoty.
Dokonale suchá krmovina s vlhkosťou 10 až 18 % sa potom zhrnie do pásov a zberá sa na voľno pomocou zberacích vozov a uskladňuje do senníka, alebo sa zberá vysokotlakovými lismi či klasickými lismi na guľaté balíky a tie sa prepravujú do chovu. Ďalšou možnosťou je seno dosúšať a skladovať v mechanizovaných halových alebo vežových senníkoch. Dosúšanie sena sa robí pri krmive, ktoré má vlhkosť v rozmedzí 50 až 30 %.

Správne skladované seno si zachová výživnú hodnotu a znížia sa jeho straty. V závislosti od niekoľkých faktorov sú straty a zmeny pri skladovaní veľmi odlišné, samotná technika skladovania je však najvýznamnejšia. Straty môžu dosahovať 50 až 60 %, začínajú na poli a pokračujú skladovaním a kŕmením. Pri skladovaní sena činia straty obvykle 5 až 10 %; ak je príliš vysoká vlhkosť alebo je vystavené dažďu, môžu byť i vyššie. K stratám najviac prispieva dýchanie rastlín, chemická oxidácia a mikrobiálna aktivita, najmä plesne a baktérie prítomné v sene, ktoré využívajú živiny v sene. V priebehu skladovania môže byť seno vystavené strate kvality i stratám sušiny. Je niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú súdržnosť a kvalitu sena počas skladovania. Sú to napr. hustota lisovania balíkov, ostatné poľné operácie či techniky, klimatické zmeny, výber stanoviska, orientácia a umiestnenie balíkov, ochrana vrcholov a dna balíkov.

Bežne sa stretávame s balením sena do väčších objemov, obvykle s balením sena do balíkov. Lisy na seno produkujú balíky rôznych tvarov a veľkostí. Spracovanie sena zjednodušia veľké objemy balenia a rýchle lisovanie, rovnako sa minimalizujú náklady a znížia požiadavky na pracovnú silu pri lisovaní a preprave po farme. Uplynulých 50 rokov bolo suché seno balené do malých obdĺžnikových balíkov, v súčasnosti prevažujú veľkoobjemové balíky, a to guľaté (najčastejšie s priemerom 1,50 m a výškou 1,5 m), alebo hranaté rôznych rozmerov.

Viac sa dočítate v príspevku MVDr. Jany Tšponovej, Ph.D. z Veterinárnej a farmaceutickej univerzity Brno v odbornom Týždenníku Roľnícke noviny č. 5.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down