Hydinové mäso, predovšetkým kuracie pre svoju dostupnosť, patrí u nás medzi tradične najobľúbenejšie potraviny. Aj preto si hydinársky sektor zaslúži pozornosť a podporu prinajmenšom v takej miere, aká sa mu dostáva vo všetkých krajinách, kde hydinové mäso produkujú. Nielen o prednostiach hydinového mäsa, ale vôbec o aktuálnej situácii v tomto potravinárskom odvetví sme hovorili s Ing. Danielom Molnárom, riaditeľom Únie hydinárov Slovenska.
rn hovorili
"Mäso hydiny v porovnaní s inými druhmi mias má výhodné biologické a nutritívne vlastnosti. Má vysoký obsah celkových bielkovín, vrátane esenciálnych aminokyselín, vysoký obsah esenciálnych nenasýtených mastných kyselín a minerálnych látok a nízky obsah tukov, čo hrá veľmi dôležitú úlohu v prevencii tzv. civilizačných ochorení ako sú srdcovo-cievne, onkologické ochorenia, cukrovka, obezita, hypertenzia či osteoporóza. Všetky tieto ochorenia sú významne ovplyvnené spôsobom výživy a životného štýlu. Bielkoviny z hydiny sú kvalitné, dobre a ľahko využiteľné a jednotlivé aminokyseliny, vrátane esenciálnych sú prítomné v optimálnom pomere.
Hydinové mäso je aj dobrým zdrojom minerálnych látok - draslíka, horčíka, ale aj fosforu a vápnika. Tieto dva vzájomne sa doplňujúce minerály sú dôležité hlavne v detskom veku pre výstavbu kostry a zubov, ktorým zabezpečujú pevnosť. Vápnik plní svoju úlohu aj v procese zrážania krvi či v prevencii civilizačných ochorení. Hovorí sa, že hydina obsahuje málo železa. Nie je to pravda, obsah je porovnateľný s obsahom železa v bravčovom či hovädzom mäsa. Všetky uvedené prednosti hydinového mäsa ho predurčujú k širokému uplatneniu v liečebných diétach, vrátane redukčných.“
Mnohí ľudia s nostalgiou spomínajú na dedinské dvory, keď sa na každom z nich chovali kurence, sliepky. Dnes by sme však s tým určite nevystačili, vidiecke chovy sú skôr doplnkom veľkochovov...
„V súčasnosti sú u nás kurčatá chované prevažne na veľkých moderných farmách. Vo veľkochovoch sú chované kurčatá s vysokokvalitným genetickým základom pre rýchly výkrm, majú zabezpečené vhodné svetelné, klimatizačné a priestorové podmienky a dostatočný prístup k vode a krmivu. Jeho zloženie je skutočná krmovinárska alchýmia so všetkým komponentmi, ktoré hydina pre zdravý rast potrebuje. Iba vtedy má zdravé a chutné mäso. K zákazníkovi sa dostáva od slovenských chovateľov iba hydina, ktorá je zdravotne bezpečná a neobsahuje žiadne antibiotiká či iné nežiaduce látky, na čo dohliada stály veterinárny dozor. Kurčatá sú chladené výlučne vzduchom, na rozdiel od niektorých importérov, ktorí dodávajú na trh kurčatá chladené vodou. Čiže za svoje peniaze dostane zákazník mäso a nie tretinu vody.“
Napriek všetkým týmto pozitívnym vlastnostiam hydiny, jej veľkochovatelia a spracovatelia nemajú u nás na ružiach ustlané...
„V sektore chovu hydiny nastal po roku 2005 postupný pokles produkcie, ktorý sa zastavil až v roku 2012. Za sedem rokov prišlo k poklesu produkcie živej hydiny v SR o 32 440 ton, čo predstavovalo pokles o 28,1 %. Od roku 2013 sme zaznamenávali postupný rast produkcie živej jatočnej hydiny až na úroveň 114 504 ton, ktorú sektor dosiahol v roku 2016. Od roku 2016 produkcia živej hydiny v SR kolíše. V minulom roku 2019 sme zaznamenali medziročne pokles produkcie v chove hydiny o 4,04 %, o 4 625 ton živej jatočnej hmotnosti. Produkcia živej jatočnej hydiny v minulom roku bola podľa ŠÚ SR na úrovni 109 935 ton. Napriek nárastu produkcie živej jatočnej hydiny v minulých rokoch je dnešný stav stále pod úrovňou výroby v roku 2000. Pri morkách a vodnej hydine nastal výrazný pokles chovov po roku 2000. V roku 2019 sa z vyprodukovanej živej jatočnej hydiny vyviezlo do zahraničia na zahraničné bitúnky 16 776 ton, čo predstavuje 15,3 % produkcie v SR. Priamy predaj hydiny z dvora bol v objeme 1 632 ton, čo predstavuje 1,5 % z produkcie živej hydiny v SR.“
Celý rozhovor je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 23.