19.02.2025 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuálny stav a vývoj mikroživín v poľnohospodárskych pôdach Slovenska

Názov mikroživiny sa odvodzuje jednak z toho, že ich rastliny potrebujú v porovnaní s makroživinami vo veľmi malých množstvách, ako aj z toho, že ich obsah v pôde je veľmi nízky. Mikroživiny sa vyznačujú tým, že ich nedostatok, ako aj prebytok v pôde v rozpustnej forme pôsobí škodlivo. Obsah mikroživín v pôde závisí od mineralogického zloženia. Vyšší obsah mikroživín majú pôdy, ktoré obsahujú ľahšie zvetrateľný mineralogický podiel, ktorý sa skladá najmä z biotitu, augitu a olivínu. Vysoký obsah mikroživín majú tiež pôdy v blízkosti rudných ložísk a metalického zrudnenia.

Obsah mikroživín (Cu, Zn, Mn) bol celoplošne hodnotený v monitorovacej sieti poľnohospodárskych pôd Slovenska (318 lokalít), a to v orničnom horizonte v hĺbke 0 - 10 cm. Na ich extrakciu bolo použité vylúhovadlo DTPA (kyselina dietyléntriamínpentaoctová). Analýzy mikroživín boli vykonané na pracovisku laboratórnych činností pri NPPC - VÚPOP v Bratislave podľa jednotných pracovných postupov rozborov pôd.

Meď (Cu)

Meď je jednou z dôležitých mikroživin ktorej nedostatok obmedzuje rast koreňov niektorých rastlín (najmä viniča) a spôsobuje chlorózu, nekrózu, príp. vädnutie listov. Obmedzená môže byť i tvorba kvetov a častým príznakom je i vädnutie rastlín. Je esenciálna pre rastliny, pre zvieratá, ale aj pre človeka, a preto je potrebná v malých množstvách aj v zložkách potravy. Na nedostatok medi citlivo reaguje šalát a špenát, ale aj repa cviklová a struková zelenina. Všeobecne možno povedať, že obsah Cu  v prirodzených pôdach je odrazom dvoch hlavných faktorov, a to pôdotvorných substrátov a pôdotvorných procesov. Charakteristickým znakom distribúcie Cu v pôdach je jej akumulácia v povrchových humusových horizontoch (adsorpcia, komplexácia s organickými látkami, mikrobiálna fixácia a pod.).

Priemerný obsah medi v poľnohospodárskych pôdach Slovenska, sa pohybuje prevažne v rozpätí od 0,31 do 5,07 mg.kg-1, čo je obsah malý až vysoký. Najnižší obsah bol zistený na podzoloch a regozemiach na kremitých eolických pieskoch. Najvyšší obsah medi bol zistený na fluvizemiach a kambizemiach na kryštaliniku, najmä v horských oblastiach s výskytom metalického zrudnenia, taktiež na niektorých pôdach pod vinicami, kde sa často aplikujú meďnaté prípravky.

Doterajší vývoj obsahu medi v hodnotených pôdach prebieha prevažne v smere mierneho poklesu. Medzi ornými pôdami a pôdami pod trvalými trávnymi porastami neboli zistené výraznejšie rozdiely, čo ukazuje skôr na prirodzenú zásobenosť tohto prvku v pôdach.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down