19.10.2023 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aký význam má predjarný postrek?

Keďže príroda je živý organizmus a aj pestovanie plodín a ich poškodzovanie chorobami a škodcami sa mení, menia sa aj spôsoby vykonávania ošetrovania pri ochrane rastlín proti nim, a tým aj zastúpenie jednotlivých druhov škodcov v ovocných sadoch. Mnohé z nich možno regulovať aj včasnými jarnými ošetreniami.

V súčasnosti povolené prípravky na predjarnú ochranu je potrebné aplikovať v presne vymedzenom období, inak majú znížený účinok. Je to zvyčajne až na začiatku pučania stromov a po prebudení škodcov. Taktiež po ich použití by už nemali prísť silnejšie mrazy, pretože znižujú mrazuvzdurnosť stromov. To ale vlastne vylučuje odporúčaný termín ich použitia, teda až po dlhšom súvislom oteplení, kedy sa predpokladá aktivizovanie väčšiny prezimujúcich škodcov, takže v našich podmienkach po tomto termíne k veľkým teplotným výkyvom už neprichádza. Najvyššia účinnosť je pri teplotách aspoň 10 ºC. Všeobecne sa ošetruje od pokročilého “myšieho uška” do fázy ružového kvetného púčika.

Druhové zloženie prezimujúcich škodcov je široké, pričom proti niektorým sa ošetruje aj počas vegetácie (vošky), iné pri intenzívnej viacročnej chemickej ochrane sa stali vzácnymi a vyskytujú sa len v neošetrovaných výsadbách (púčikové obaľovače, rúrkovčeky), alebo sú až na hranici potreby ich ochrany (mlynárik ovocný).
Naopak sa premnožujú najmä puklice a štítničky, ktoré pri bežnej prehliadke stromov unikajú pozornosti. Sú síce dobre zasiahnuteľné pri pučaní stromov, avšak mnohí pestovatelia tento predjarný postrek nestihnú. Keďže uvedení škodcovia žijú na kôre výhonkov, počas vegetácie sú dostatočne chránení korunou stromu a postrekové látky ich zasiahnu v menšej miere.
V intenzívne ošetrovaných sadoch sa tiež premnožuje roztočec ovocný, čo ale súvisí aj s nadmerným používaním pyretroidných prípravkov, ktoré silne narúšajú biologickú rovnováhu a ničia dravých roztočov, ktorí regulujú početnosť škodlivých druhov. Preto je veľmi výhodné prejsť v takýchto prípadoch na tzv. integrovanú ochranu zohľadňujúcu aj negatívne vedľajšie účinky niektorých prípravkov.
Výhodou predjarného termínu je vysoká účinnosť proti méram najmä na hruškách, ktoré sa po prezimovaní práve v tomto období aktivizujú a prelietajú na hrušky. Z uvedených dôvodov treba zvýrazniť potrebu predjarného postreku, ktorým sa spoľahlivo zničí veľa druhov škodcov.

Preto odporúčame už teraz myslieť na skorú jarnú ochranu, ktorou možno vyriešime niektoré problémy, ktoré sa vyskytli v našich výsadbách v tomto roku. Určite je vhodné vybrať prípravky, ktoré majú veľmi skorý termín používania, pričom, samozrejme, nie je pri takomto skorom použití problém s prípadnými rezíduami v produkcii, ktorej zber je od jari veľmi vzdialený. Určite by pomohli silnejšie zimné mrazy, ale na tie sa v posledných rokoch veľmi spoliehať nemôžeme.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down