Jednou z najvýznamnejších chorôb mrky, ktorá je v súčasnosti rozšírená po celom svete vo všetkých oblastiach jej pestovania, je alternáriová škvrnitosť mrkvy (Alternaria dauci).
Najvyššie škody bývajú zaznamenané pri napadnutí osivárskych porastov a vzchádzajúcich rastlín. Vo väčšom rozsahu môžeme pozorovať príznaky na listoch až počas druhej polovici vegetácie. Pre najstaršie listy je typická tvorba 1 až 2 mm veľkých žltohnedých škvŕn so svetlejším lemom. Škvrny sa postupne zväčšujú, tmavnú a splývajú. Takto napadnuté listy žltnú, hnednú a deformujú sa. V neskorších fázach sú listy úplne suché a odumreté. Po celom obvode stopiek a býľ sa tvoria tmavohnedé škvrny. Pri mechanizovanom zbere úrody sa oslabené listy od koreňov ľahko oddeľujú a korene zostávajú v pôde. Choroba sa väčšinou vyskytuje ohniskovo, pri silnejšom výskyte však celoplošne. V prípade, že Alternaria dauci napadne mladé rastliny, dochádza k ich úhynu, pretože patogén je jedným z pôvodcov úhynu klíčiacich rastlín.
Huba prežíva v pôde na napadnutých pozberových zvyškoch rastlín. Počas vegetačného obdobia sa medzi rastlinami rozširuje pomocou vetra a dažďa konídiami. Vhodnými podmienkami pre rozšírenie ochorenia je vlhšie prostredie, teploty nad 25 °C a husté porasty. Nebezpečenstvo napadnutia sa zvyšuje pri nedostatku stopových prvkov. Hlavný zdroj šírenia ochorenia predstavujú infikované semená, preto sa odporúča vykonávať testovanie semien na prítomnosť alternáriovej škvrnitosti mrkvy.
K preventívnym opatreniam pred šírením alternáriovej škvrnitosti mrkvy patrí dodržiavanie zásad striedania plodín, pričom sa odporúča pestovať na rovnakom mieste mrkvu najskôr o tri roky. Potrebné je zneškodniť pozberové zvyšky rastlín a pestovať mrkvu na vzdušných miestach. Odporúčajú sa redšie výsevy a obmedzená závlaha. Samozrejmosťou je využitie zdravého a moreného osiva fungicídmi.
Preventívne za vlhkého počasia alebo pri prvých príznakoch napadnutia sa odporúča využiť aj chemické ošetrenie rastlín. Na takýto účel možno na Slovensku využiť nasledovné prípravky: Askon, Serenade ASO, Signum, Mavita 250 EC, Score, Luna Experience a Zato 50 WG.
Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín