27.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Amoniak - neviditeľný postrach hydinárov

Amoniak (NH3), uvoľňovaný z hydinových fariem, je problémom životného prostredia všade vo svete. Patrí medzi hlavné stres spôsobujúce mikroklimatické faktory v chove hydiny.

Počas odparovania prechádza z prostredia s vysokou koncentráciou (moč, hnoj) do prostredia s nízkou koncentráciou (atmosféra), pričom sa mení z kvapalnej na plynnú formu. Hoci je ľahší ako vzduch, do priestoru stúpa pomaly a napokon je odvádzaný ventilačným systémom.

Ak vezmeme do úvahy viaceré potenciálne zdroje NH3 v hydinárňach, je dôležité identifikovať všetky procesy potrebné k jeho vzniku a určiť ich vplyv na pohodu ľudí a zvierat a životné prostredie, aby sa prijali vhodné techniky riadenia na udržanie dobrej kvality ovzdušia v mikroprostredí výroby.

Faktory ovplyvňujúce uvoľňovanie NH3
Kvalita prostredia v ustajňovacom priestore je vo veľkej miere závislá od kvality podstielky. Podstielka v chove hydiny pozostáva z hnoja a podstielkového materiálu (piliny, kukuričné šúpolie) používaného v chove kurčiat. Kvôli zlému hospodáreniu s podstielkou sú v hydinárňach s hlbokou podstielkou pozorované vysoké emisie amoniaku.
Keď sú vtáky kŕmené stravou s vysokým obsahom bielkovín, nevyužitý dusík sa metabolizuje ako kyselina močová (prostredníctvom enzýmu ureáza) (80 %), NH3 (10 %) a močovina (5 %). Hladiny NH3 sú obzvlášť vysoké v hydinárňach, ktoré používajú starú podstielku na chov postupných kŕdľov.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. Andrey MREKAJOVEJ, PhD. z NPPC - VÚŽV Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 39.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down