V oblasti poľnohospodárstva sa stále častejšie uplatňujú moderné technológie, ktoré majú potenciál automatizovať či značne uľahčiť prácu. Jednou z vízií, postavenej na najmodernejších technológiách je automatizované riadenie maštale veľkochovu hospodárskych zvierat.
Okrem využitia štandardných čidiel a senzorov sa tento koncept spolieha aj na využitie umelej inteligencie, ktorá bude schopná detekovať etológiu chovaného dobytka a odhaliť začínajúce zdravotné komplikácie. Prvým krokom k realizácii tohto konceptu je detekcia chovaných zvierat v priestore stajne, ktorá je predstavená v tomto článku.
Svoju nezastupiteľnú úlohu hrá využívanie počítačového videnia v oblasti detekcie chorôb hospodárskych zvierat (Zhuang a Zhang, 2019). Včasná diagnostika chorôb, medzi ktoré patria zdravotné problémy v oblasti kopýt (zápaly paznechtov u dojníc), môže byť vhodnou metódou k výraznému zníženiu negatívnych ekonomických dopadov spojených s týmto typom ochorení (Krpálková et. Al, 2019).
Podľa Dittricha et al. (2021) je priame vizuálne pozorovanie hospodárskych zvierat tradičnou metódou na odhaľovanie odchýlok v rámci vzorcov správania, ktorou možno identifikovať rozvíjajúce sa ochorenie. Borchers et al. (2020) však podotýkajú, že tento spôsob je veľmi náročný na čas i personálne zaistenie. Z týchto dôvodov bývajú k nepretržitému sledovaniu správania hospodárskych zvierat využívané snímacie čidlá ako viacosé akcelerometre, krokomery či zariadenia na záznam priblíženia k inému objektu (Arablouei et al., 2021; Kour et al., 2021). Následné vyhodnotenie získaných údajov možno realizovať automaticky za využitia metód hlbokého učenia, ako sú konvolučné neurónové siete (Pavlovic et al., 2021).
Podľa Chena et al. (2021) a Pereira et al. (2021), môžu byť na identifikáciu individuálneho správania vo veľkých ohradách využité nové technológie počítačového videnia, napríklad kamerové systémy umožňujúce identifikáciu objektu v obraze, založenou na pokročilých algoritmoch strojového učenia.
Viac sa dočítate v príspevku Ing. Mgr. ROMANA BUMBÁLEKA z Jihočeskej univerzity v Českých Budějovicích - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 46.