Dostatok živín v prístupnej forme v pôde je jedným zo základných predpokladov úspešného vývoja pestovaných rastlín. Živiny z pôdy ubúdajú, a to nielen v dôsledku pestovania plodín, ale aj napríklad vymývaním. Preto ich treba pravidelne dopĺňať, takže ťažko bude existovať poľnohospodársky podnik, ktorý nebude vybavený technikou na aplikáciu priemyselných hnojív.
Dávkovanie hnojiva podľa potreby pozemku a rastlín
Vývoj techniky a technológie hnojenia priemyselnými hnojivami sa vyznačuje stále sa zvyšujúcou účinnosťou a presnosťou aplikácie a rozhadzovania hnojív, ktorých cena každoročne stúpa. S rastúcimi nákladmi na hnojivo, rovnako ako aj zvyšujúcimi sa požiadavkami na dodržiavanie predpisov na ochranu životného prostredia a hlavne ochranu vôd, sa presné dávkovanie a distribúcia hnojív stávajú čoraz dôležitejšie. Bez elektronických riadiacich zariadení, podporovaných inteligentným softvérom, by zvyšujúce sa nároky na zabezpečenie kvality a presnosť dokumentácia nemohli byť splnené.
Na aplikáciu (rozhadzovanie) hnojív je hlavne v posledných rokoch kladený veľký dôraz z dvoch základných dôvodov - ekonomických a ekologických. Dnes si už žiadny podnik nemôže dovoliť veľkorysé dávkovanie hnojív uniformne na celej obhospodarovanej výmere. To znamená, že živiny sa dodávajú do pôdy podľa skutočnej potreby, podľa plánov hnojenia a v niektorých prípadoch s využitím technológie precízneho poľnohospodárstva podľa aplikačných máp. Veľmi dôležité je tiež dodržiavanie pracovných záberov tak, aby nedochádzalo k zbytočnému prekrývaniu prejazdov, kedy vznikajú prehnojené miesta, ktoré sa môžu neskôr prejaviť vyšším poľahnutím porastu na tomto mieste a okamžite sa prejavia zvýšenými nákladmi na hnojenie. Chyby pri aplikácii hnojív môžu súčasne viesť k výraznému poškodeniu životného prostredia. Aj z uvedeného dôvodu ochrany životného prostredia bola uvedená do praxe Nitrátová smernica, v ktorej sú vymedzené tzv. zraniteľné oblasti s určitou reguláciou pri hnojení. Významnou funkcionalitou najmä u odstredivých rozhadzovačov priemyselných hnojív je dnes funkcia hraničného hnojenia, ktorá zamedzuje distribúciu hnojiva za hranice pozemku a možno ju využiť pre ľavú alebo pravú stranu. V prípade rozhadzovania hnojiva na veľmi úzkom poli možno dokonca u niektorých rozhadzovačov aktivovať hraničné hnojenie na oboch stranách.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.