26.04.2016 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Argumenty, prečo chovať japonské prepelice

Produkcia vajec je fyziologický dej na reprodukciu rodu, zväčša typický pre triedu vtákov. Každý jedinec samičieho pohlavia má dedičnú dispozíciu znášať vajcia. Ich množstvo závisí od druhu, alebo od jedinca a nazýva sa znáška.

Človek v priebehu stáročí prinútil chovateľskými metódami niektoré druhy vtákov k zvýšenej produkcii vajec z dôvodu, že ich využíva na spestrenie svojho jedálneho lístka. Vtáky, teda aj hydina má vyvinutý len jeden vaječník a je v ňom až 3 000 zárodočných buniek, z ktorých teoreticky sa každá môže stať žĺtkom. V skutočnosti, počas produkčného obdobia sa z nich zrealizuje sotva jedna tretina.
Rozdiely v produkcii vajec, ktorých sme u jednotlivých plemien svedkami v rámci druhu, boli a sú podmienené plemenársko-šľachtiteľskou prácou. Aby sa táto vlastnosť mohla prejaviť, treba vytvoriť zvieratám určité podmienky. Patria k nim optimálne podmienky v priebehu odchovu, vhodné ustajnenie a v neposlednej miere aj plnohodnotná výživa. Okrem nich množstvo znesených vajec je silne podmienené aj genetickými faktormi.
Viacero odborníkov sa zhoduje v názore, že keby taká pozornosť, aká sa po stáročia venovala kure bankívskej venovala inému druhu vtákov, určite by dnes produkcia vajec bola ďaleko ekonomickejšia a zároveň vhodná na konzumáciu. Svedčí o tom prípad japonskej prepelice. Na Ázijskom kontinente to bol sprvu brojlerový typ hydiny a len asi pred 200 rokmi začalo jej intenzívne šľachtenie na znášku, keď sa prepeličie vajcia stali v Európe delikatesou.

Viac sa dozviete z ROĽNÍCKYCH NOVÍN č. 17.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down