Vo všetkých vinohradníckych oblastiach na celom svete sa môžu pestovatelia viniča stretnúť s bakteriálnou nádorovitosťou viniča (Agrobacterium tumefaciens). Najväčšia miera napadnutia býva v mladých vinohradoch, ktoré sú založené z infikovaného rastlinného materiálu.
Baktéria, ktorá spôsobuje toto ochorenie predstavuje polyfágny druh, ktorý okrem viniča napáda aj iné druhy drevín a bylín. K najčastejším hostiteľom patrí vinič hroznorodý, hruška obyčajná, čerešňa vtáčia a jabloň domáca.
Infekcia sa na viniči prejavuje zaostávaním v raste, bledým sfarbením listov, žltnutím a neskôr odumieraním v okrajových častiach. Za typické sa považuje zvláštne vytočenie listov spodnou stranou smerom k slnku. Na rôznych častiach kra sa vytvárajú nádory, najčastejšie na hlave alebo koreňovom kmeni. K tvorbe nádorov zvyčajne dochádza na začiatku letného obdobia, kedy sú belavé a majú mäkkú konzistenciu. Postupom času sa ich farba mení na hnedú, stvrdnú a zdrevnatejú. K slabému rastu výhonkov a postupnému odumieraniu celých napadnutých krov dochádza v prípade, že sa vytvorí väčší počet nádorov na hlavnom koreni alebo hlavných výhonkoch. K tomuto javu dochádza z dôvodu obmedzeného transportu vody a živín. Infikované kry majú nižšiu úrodu, zhoršený rast a vyzrievanie dreva. Pri starších kroch dochádza často k masovému úhynu.
Prienik baktérie do hostiteľa je najčastejšie cez mechanické poranenie alebo poškodenie spôsobené mrazom. K infekcii dochádza často najmä na konci zimy a na jar.
Dôležité je upozorniť, že baktérie sa prenášajú z napadnutého podpníka alebo materskej rastliny pri množení viniča. Hlavným spôsobom ochrany je preto nákup iba zdravého rastlinného materiálu od overeného dodávateľa. Pestovatelia viniča sa proti bakteriálnej nádorovitosti viniča môžu brániť dodržiavaním preventívnych opatrení, pričom môžeme odporúčať správnu agrotechniku, dobré pôdne podmienky a optimálnu výživu. Vyhýbajte sa poraneniu krov pri kultivačných prácach či ošetrovaní viníc. V prípade, že zistíte výskyt rastlín s nádormi, odstráňte ich čo najskôr a dbajte aj na dezinfekciu nožníc vždy po orezaní krov. Baktérie dokážu pretrvávať v infikovanej pôde a vo zvyškoch rozpadnutých nádorov. Chemická ochrana nie je možná.
Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín