Odvetvie výroby biopalív nemá dlhú históriu, ale aj za pomerne krátky čas svojej existencie výrazne zasiahlo do diania v našom agropotravinárstve. A je predpoklad, že v budúcnosti sa bude jeho význam ešte posiľňovať. O doterajších úspechoch, problémoch i ďalších plánoch biopalivového priemyslu sme hovorili s Robertom SPIŠÁKOM, predsedom Združenia pre výrobu a využitie biopalív.
Ako by ste zhodnotili doterajšiu etapu vývoja tohto odvetvia v SR?
„Biopalivový priemysel funguje na Slovensku siedmy rok a stále vykazuje rast. V biopalivovom odvetví sa zatiaľ preinvestovalo 140 miliónov eur a priamo či nepriamo dáva tento priemysel prácu viac ako 1500 ľuďom. Pre poľnohospodárov sme alternatívou k slabo fungujúcej živočíšnej výrobe a potravinárskemu priemyslu. Ročná produkcia 130-tisíc m³ bioetanolu a 100-tisíc ton biodieselu zaraďuje SR medzi najväčších producentov biopalív spomedzi nových členských štátov EÚ.“
Aká budúcnosť čaká toto odvetvie?
„Rozvíjajúci sa biopalivový priemysel prinesie stabilitu cien pre najdôležitejšie poľnohospodárske komodity. Dopyt po biopalivách rastie a predpokladá sa, že do roku 2020 budú biopalivá mať až 8,5-percentný podiel v kvapalných palivách v doprave.
Slovenskí výrobcovia popri výrobe biopalív prvej generácie investujú do výskumu a vývoja biopalív druhej a tretej generácie. Podpísali sme spoluprácu s SPU v Nitre i ďalšímí vedeckými laboratóriami, s ktorými hľadáme nové riešenia a nové možnosti výroby a uplatnenie biopalív. Nedávno sme začali hľadať nových odborníkov medzi študentmi vysokých škôl, ktorým dáme možnosť zorientovať sa v oblasti biopalív priamo vo výrobe. Z nášho pohľadu má oblasť výroby biopalív svetlú budúcnosť.“
Viac sa dočítate v 9. čísle Roľníckych novín, ktoré vychádza 26.2.2014.