30.01.2024 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budú v poľovníckom zákone zakázané jadrové a dužinaté krmivá, a nebodaj aj trávna siláž?

Stavy raticovej zveri dosiahli na Slovensku historické maximá. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) zaradilo medzi svoje priority zníženie škôd, čo je aj v kontexte požiadaviek spoločnosti.

V rámci pripravovaného poľovníckeho zákona sa objavili návrhy celoplošných zákazov jadrových a dužinatých krmív a dokonca aj siláží. Odporcovia krmív však buď nemajú jasné vysvetlenia pre svoje návrhy, alebo uvádzajú dôvody ako napríklad zníženie výživnej hodnoty potravy, čím sa vraj dosiahne zníženie stavov raticovej zveri, a tým aj zníženie škôd. MPRV SR nás požiadalo, aby sme sa vyjadrili k týmto návrhom.
Téma prikrmovania je náročná. V posledných rokoch bolo používanie krmív diskutované aj v ďalších krajinách. Jedna vec je však tlmiť možnosti prikrmovania, a druhá vec je podložiť zákazy neodbornými zdôvodneniami. Ako môže eliminácia malých množstiev jačmeňa, jabĺk alebo trávnej siláže z kŕmidiel ovplyvniť výživové podmienky zveri v kultúrnej krajine Slovenska, ktorá samotná už poskytuje veľké množstvo energeticky bohatej potravy s podobným živinovým zložením ako krmivá? Vysoký potravový potenciál prostredia umožňuje prosperovať vysokým stavom zveri. Znížiť reprodukciu alebo jej prežívanie obmedzením krmív je možné dosiahnuť iba v maštali alebo v ohrade pri zvieratách, ktoré sú odkázané na krmivá.
Nový zákon síce ešte nemáme, ale máme tu iné platné obmedzenie, a to opatrenie proti africkému moru ošípaných u diviakov. V rámci neho je už šiesty rok celoplošne zakázané prikrmovať všetku raticovú zver obilím. Aplikáciu tohto zákazu je možné považovať za najväčší kŕmny experiment na Slovensku, ale ako sa ukázalo, k poklesu stavov prežúvavej zveri a ani škôd ohryzom nedošlo. A stavy diviakov poklesli v dôsledku intenzívneho lovu a úhynov, ale nie v dôsledku zákazu ich prikrmovania.      Navrhovatelia zákazov tiež argumentujú neprirodzenosťou potravy. Tu je potrebné uviesť, že krajina už nie je takou akou bývala, stala sa výživnejšou pre zver. Preto odporúčame, pri posudzovaní krmív prihliadať na obsah živín a energie a na to, či sa v danom prostredí bez pričinenia poľovníkov vyskytujú...

Viac sa dočítate v príspevku Ing. Matúša Rajského, PhD. - NPPC - VÚŽV Nitra - Stredoeurópsky inštitút ekológie zveri Viedeň, Brno, Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 5. 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down