Teľatá ustajnené v komerčne dostupných, plastových vonkajších ustajňovacích búdach, tzv. iglu, ktoré v lete stoja nechránené na páliacom slnku, sú vystavované obrovským horúčavám. Čo sa dá proti tomu robiť?
Teľatá majú síce vyššie požiadavky na teplo ako dospelý hovädzí dobytok, ale pri vonkajšej teplote nad 25 °C hľadajú mladé zvieratá tienisté miesta. Ako tienisté útočisko im slúži predovšetkým najbližšie iglu. Ak však počas horúcich letných dní slnko páli dlhé hodiny priamo na iglu, môžu sa tieto chrániace búdky zmeniť na žeravú pec.
Obmedzený vnútorný priestor - plánovaný vlastne hlavne preto, aby sa pri chladnom počasí postupne cez telesnú teplotu teliat ohrial - sa stáva tepelnou pascou. Tej často teľa nemôže uniknúť, lebo mimo iglu je tiež nechránené a je vystavené slnečným lúčom. Predovšetkým tmavé zvieratá sa zahrievajú náramne rýchlo.
Tipy, ako udržať iglu v chlade
- Tip 1: Iglu postaviť do tieňa. Pri horúčavách a silnom slnečnom žiarení, musí byť iglu v prípade potreby chladené. Najjednoduchší spôsob ako to dosiahnuť je, že sa tieto prístrešky z umelej hmoty najmä cez obed a cez poobedňajšie hodiny zatienia. Ak nie je možnosť iglu pre teľatá umiestniť na severnú alebo severovýchodnú stranu budovy, mali by byť použité mobilné alternatívy ochrany pred slnkom, ako napríklad vložiť markízy.
- Tip 2: Stena z balíkov slamy. Relatívne jednoduché núdzové riešenie pre nečakané vlny horúčav je tieň poskytujúca stena, napríklad zo slamených balíkov. Táto pomáha však len proti šikmo dopadajúcim slnečným lúčom a nie proti vysoko stojacemu poludňajšiemu slnku. Okrem toho chráni aj proti studenému vetru, čo môže byť želateľné zas na jeseň a v zime.
- Tip 3: Zvýšenie odrazu povrchu. Ďalšia možnosť ako udržať prístrešky pre teľatá chladné je zvýšenie odrazovej (reflexnej) vlastnosti povrchu iglu. Aby sa slnečné lúče silnejšie odrazili, sú potrebné odrazové vlastnosti ako u kovových povrchov. Istý americký vedec vyvinul určitý druh „kabáta“, ktorý sa môže štandardne zapnúť na prístrešok teliat a odraz slnečných lúčov sa takmer desaťnásobne zvýši. Systém „Cool-Calf Covers“ má už teraz praktické uplatnenie a testuje sa v Texase a Arizone. Ochranná fólia pre iglu má stáť približne 8 amerických dolárov (asi 7 eur). Bližšie o týchto fóliách, ktoré v súčasnosti možno zakúpiť výhradne na americkom trhu, nájdete na stránke www.coolcalfcovers.com.
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 32.