Byľomor hruškový (Dasineura pyri) patrí do triedy hmyz a radu dvojkrídlovce. Škodca je rozšírený v rámci celého územia Európy. Ide o menej známeho škodcu pre ovocinárov v ovocných sadoch či záhradách, ktorý sa vyskytuje najmä na hruškách.
Ekonomický vplyv napadnutia na dospelých stromoch hrušiek je náročné posúdiť. V mladých škôlkach a nedávno naštepených rastlinách možno zaznamenať pretrvávajúce napadnutie. Hlavné poškodenie je viditeľné na listoch - okraje listov mladých hrušiek zostávajú zvinuté nahor. Koncové výhonky sú zvlášť náchylné na napadnutie, často sú zdeformované a zakrpatené. Do zvinutých okrajov listov mladých stromov nakladie samička až 35 vajíčok; zvinutý list môže obsahovať až 15 lariev. Listy po napadnutí sčervenajú až nakoniec sčernejú, odumierajú a môžu predčasne opadávať, ale až v dobe, keď už larvy opustili hostiteľskú rastlinu.
Dospelý jedinec je dlhý do 2 mm, červenohnedý s tmavým pásikom na hrudi. Samičky po oplodnení kladú vajíčka na ešte nerozvinuté listy hrušiek, následne o 4 dni sa liahnu larvy. Kvôli vylučovaniu slín činnosťou lariev pletivo listov hypertrofuje. Týmto sa listy začínajú skrúcať a vznikajú deformácie. Larvy dlhé asi 2 mm sa hromadne živia na hornej pokožke listu. Prezimujú štádiá dospelých lariev, ktoré padajú na zem a zakuklia sa v zámotkoch v pôde v blízkosti hrušiek. Škodca môže mať až 3 generácie počas roka.
V rámci ochranných opatrení odporúčame kultiváciu pôdy počas zimného obdobia pod hostiteľskými stromami hrušiek, čím sa zničia larvy byľomorov. Na chemickú ochranu môžeme využiť selektívny insekticíd so systémovým účinkom Leptostar 200 SL s účinnou látkou acetamiprid, ktorý je určený pre profesionálneho používateľa na ochranu hrušiek. Prípravok sa odporúča aplikovať pri teplote nižšej ako 20 ºC; počas vyšších teplôt vykonávajte ošetrenie večer. Neaplikujte ho počas kvitnutia ošetrovaných medonosných rastlín! Pokyny na aplikáciu: dávka vody by mala byť 200 - 750 l/ha, maximálny počet aplikácií je dvakrát za sezónu, interval medzi aplikáciami je 7 dní. Ošetrenie odporúčame vykonávať podľa signalizácie, alebo po prekročení prahu škodlivosti v rastovej fáze vývoja plodu (BBCH 71 - 79).
Možno použiť aj prípravky povolené proti žravým a cicavým škodcom. Ďalšou možnosťou sú pomocné prípravky všeobecne určené voči byľomorom: Stopset s účinnou látkou polypropylén alebo Žlté lepové doštičky s účinnou látkou polyolefíny. Oba prípravky sú povolené aj pre neprofesionálneho používateľa (záhradkára). Pred použitím všetkých prípravkov, ktoré uvádzame v článku, odporúčame si dôkladne prečítajte návod na ich použitie, teda etikety prípravkov na ochranu rastlín.
Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín