Použitie bývalých potravín v kŕmnych dávkach hospodárskych zvierat môže byť zaujímavou voľbou z niekoľkých hľadísk. Malo by sa však pamätať na výživnú hodnotu, kvalitu a bezpečnosť týchto potravín (ex-potraviny, ex-food).
Vzhľadom na znižujúcu sa dostupnosť poľnohospodárskej pôdy, zmenu klímy a hrozbu poklesu zdrojov vody musia hospodárske zvieratá uspokojovať rastúci dopyt po potravinách a krmivách využívaním menšieho počtu zdrojov. Opätovné použitie potravinového odpadu ako udržateľných prísad do kŕmnych zmesí by mohlo predstavovať sľubnú alternatívu k obiliu pridávanému do kŕmnej dávky pre monogastrické zvieratá a prežúvavce, k zvýšeniu udržateľnosti hospodárskych zvierat a zníženiu konkurencie medzi výživou zvierat a ľudí.
Svetová populácia rýchlo rastie, čo znamená, že je potrebné znížiť vplyv výroby potravín na životné prostredie a potraviny by sa mali považovať za niečo vzácne a nie nimi plytvať. Naliehavou výzvou, ktorej planéta čelí, je konkurencia medzi potravinami vyrobenými pre ľudí a krmivami pre zvieratá.
Bývalé potraviny sú jedným zo spôsobov premeny strát z potravinárskeho priemyslu na prísady pre priemysel výroby krmív, čím sa živiny udržia v potravinovom reťazci. Ex-potraviny sú bohaté na polysacharidy, voľné cukry a podľa pôvodu, aj na tuky. Navyše, bývalé potraviny sú tiež charakteristické vysokým stupňom spracovania, vrátane mechanického (mletie...) a tepelného (varenie, lisovanie...). Spracovanie ovplyvňuje dostupnosť živín, ako aj peristaltiku trávenia, má vplyv na gastrointestinálny trakt a celkové zdravie zvierat. Z tohto dôvodu je potrebné pre použitie týchto materiálov vo výžive zvierat komplexné vyhodnotenie zloženia, stráviteľnosti, funkčnosti a aj efektivity.
Viac sa dočítate v príspevku Doc. Márie Chrenkovej, CSc. z NPPC - VÚŽV Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 1/2022.