Svetové trhy s potravinovým komoditami by mali v najbližších rokoch zostať stabilné, i keď ceny potravín aj v máji vzrástli, už štvrtý mesiac po sebe. Uviedla to dnes Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Informovala o tom agentúra Reuters.
Vyhliadky na solídnu úrodu a plné sklady by mali udržať ceny aj dodávky potravín stabilné, domnieva sa FAO.
Cenový index potravín FAO, ktorý sleduje medzimesačné zmeny cien v rámci potravinového koša zahrňujúceho obilniny, olejniny, mäso, cukor a mliečne produkty, sa v máji oproti aprílu zvýšil o 2,1 % na 155,8 bodu. V medziročnom porovnaní však klesol o 7 %.
Podľa FAO v máji stúpli ceny väčšiny hlavných potravinových komodít, okrem zeleniny. Najviac pritom zdražel cukor, a to pre pokles jeho produkcie v Indii, ktorá je druhým najväčším výrobcom cukru na svete. Aj ceny mäsa sa zvýšili, prispel k tomu veľký dopyt v Ázii po bravčovom mäse. Ceny mliečnych produktov v máji stúpli o 0,4 %, ale boli o 24 % nižšie ako v máji minulého roka.
FAO predpovedá, že produkcia obilnín v sezóne 2016/17 dosiahne 2,54 miliardy ton, čo predstavuje medziročný nárast o 0,6 %. Úroda by tak mala byť tento rok len o 0,7 % nižšia ako v rekordnom roku 2014.
Organizácia ďalej predpovedá, že hodnota dovážaných potravín tento rok klesne na 986 miliárd USD (882,40 miliardy eur) a prvýkrát od roku 2009 bude účet za import potravín nižší ako 1 bilión USD.
Globálny obchod s cereáliami sa podľa odhadu FAO zníži v tomto roku o 1,9 % na 369 miliónov ton, čo pravdepodobne zvýši konkurenčný tlak na trhoch.
(tasr)