Jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje slovenské ceny potravín, je pomer medzi dovezenými a domácimi potravinami na pultoch v obchodoch. Svoj význam majú aj samotní obchodníci a ich konkurenčný boj o zákazníka. Médiá o tom informovala analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská.
K ďalším faktorom, ktoré majú dosah na ceny potravín či nealkoholických nápojov, zaradila vývoj cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch a na Slovensku, ekonomický vývoj a jeho dosah na kúpyschopnosť obyvateľstva. „Ak hrubý domáci produkt a platy v ekonomike rastú, nezamestnanosť klesá, tak to zväčša podporí cenový rast v krajine. Svoje dokáže urobiť ale aj nastavenie daní, ako napríklad daň z pridanej hodnoty," priblížila.
V roku 2019 podľa nej zrejme zarezonujú opatrenia vlády ako osobitný odvod pre reťazce, ale aj už existujúce zavedenie príplatkov za prácu cez víkend či sviatky, ktoré majú potenciál viesť k zvyšovaniu cien potravín na pultoch v našich obchodoch.
Bežná slovenská domácnosť minie mesačne na nákup potravín približne pätinu zo svojich celkových výdavkov. Potraviny patria medzi nevyhnutné tovary a služby, ktoré nakupujú obyvatelia denne. Za európskym priemerom Slovensko zaostáva, nákupy potravín ukrajujú z celkových nákladov domácností Európskej únie v priemere 12,2 %, uzatvára analytička.
(tasr)